Dobra postawa średniaków
Marcin Brendota, BM Alior Banku
Główny indeks WIG po poniedziałkowej sesji tylko nieznacznie wzrósł i zamknął dzień z wynikiem +0,3%. Najlepszy wynik pokazał mWIG40 zyskując 1,2%. Tutaj wyraźniejsza poprawa nastrojów objęła akcje deweloperów, banki oraz pojedyncze spółki np. KRUK. Sam indeks WIG podtrzymuje górne wybicie z wcześniejszej konsolidacji oraz naruszenie wielomiesięcznej linii oporu, ale też wczorajsza świeca spadającej gwiazdy (prawie „doji nagrobek”) sugeruje przynajmniej chwilowe osłabienie wzrostowego impetu.
Opublikowany wczoraj raport o inflacji bazowej w Polsce wykazuje jej dalszy wzrost, aczkolwiek w ujęciu m/m tempo wzrostu zmniejsza się. Uczestnicy rynku stopy procentowej nie wykazują jednak większych zmian w swoich szacunkach, wg. instrumentów na „dostawę” WIBOR 3M za trzy i sześć miesięcy wyceniają tą stawkę na 7,15%, czyli podobnie jak w ostatnich dniach. Sam WIBOR 3M jest w tej chwili ok. 50 pb powyżej stopy NBP. „Suma” tych zdarzeń implikuje jeszcze 1-2 podwyżki podstawowej stopy referencyjnej, w zależności od głosowanej skali podwyżki.
Dziś w kraju zostanie opublikowany wstępny raport PKB za II kw. W stosunku do poprzedniego raportu jest prognozowane spowolnienie tempa wzrostu (6,2-6,2% vs. 8,5% w I kw), co zresztą przewijało się już w znacznie wcześniejszych szacunkach. Ważna jest jednak struktura tego wzrostu, którą dopiero poznamy w pełniejszym raporcie za ok. 2 tygodnie. W poprzednim raporcie za I kw głównym i największym czynnikiem wzrostu PKB był „wzrost rzeczowych środków obrotowych”, czyli po prostu zapasów. Jest to bardzo niestabilny komponent PKB i w pewnej mierze wynikał z udrożnienia części zatorów dostaw napędzanych jeszcze popandemicznym popytem.
Oprócz danych makro zwracamy uwagę na dzisiejsze publikacje wyników finansowych spółek KGHM i Cyfrowego Polsatu. W obu przypadkach jest prognozowane „przepołowienie” wyniku netto z analogicznego okresu ubiegłego roku.