Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.04.2022 18:06 Publikacja: 01.04.2022 18:06
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala
Koszyki spółek średnich i małych – mWIG40 i sWIG80 – zyskały po przeszło 0,7 procent. Oddech rynku odzwierciedla relatywnie lepszą postawę spółek o dużej kapitalizacji. W WIG20 wzrosty zanotowało 14 spółek przy 6 przecenionych. Na całym rynku zwyżkowało 51 procent walorów przy 38 procent przecenionych i 11 procent, które nie zmieniły swojej ceny. Na plan pierwszy wybiła się aktywność na spółkach Pekao i PKO BP, którymi obrócono łącznie na 230 mln złotych przy wzrostach czytelnie odstających od reszty rynku. W istocie indeks WIG-Banki zyskał dziś 3,2 procent i był najsilniejszym indeksem sektorowym na rynku. Do odnotowania są również aktywność rynku na spółkach KGHM, Allegro i PKN Orlen. Na wspomnianą piątkę przypadła więcej niż połowa obrotu w WIG20. Technicznie patrząc sesja nie przyniosła poważniejszych zmian. Obrót był relatywnie niski na tle ostatnich rozdań, co sygnalizuje, iż rynek szukał wyciszenia po wcześniejszym zawahaniu popytu w rejonie psychologicznej bariery 2200 pkt. Niezależnie, piątek do piątku indeks największych spółek zyskał 2,3 procent i przedłużył serię wzrostowych tygodni do czterech. W środku tygodnia odejście od dna lutowego tąpnięcia zbliżyło się do 23 procent. Mieszanka tak dynamicznego odbicia bez poważniejszej korekty musi zachęcać graczy do realizacji zysków, ale na dziś widać więcej rotacji kapitałów między sektorami niż poważnego cofnięcia. Bazowym scenariuszem jest zatem jakaś forma konsolidacji WIG20 pod 2200 pkt. i czekanie przez rynek na nowe impulsy. Nie można też zapominać, iż w zakończonym wczoraj kwartale klucz do nastrojów w Warszawie trzymały rynki bazowe, a WIG20 silnie korelował z indeksami światowymi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Środa na GPW przyniosła schłodzenie nastrojów. W centrum uwagi inwestorów były banki, CCC oraz XTB.
Środową sesję WIG20 zakończył 2,6 proc. na minusie. Jego ciężarem okazały się głównie banki oraz walory firmy CCC.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Spadki na GPW nabrały rozpędu. Na dwie godziny przed końcem notowań WIG20 spadał prawie 3 proc.
Indeksy na warszawskiej giełdzie świecą dzisiaj na czerwono. Inwestorzy rozgrywają przede wszystkim wyniki finansowe spółek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas