Euforia ustępuje

Ostatnie dni na amerykańskiej giełdzie coraz bardziej skłaniają do zastanowienia się nad tym, jak rzeczywiście inwestorzy odebrali środową decyzję Rezerwy Federalnej o kolejnych pokaźnych środkach przeznaczonych na skup papierów wartościowych.

Publikacja: 21.03.2009 00:35

Euforia ustępuje

Foto: ROL

Początkowo wydawało się, że widzą w tym bardzo pozytywny czynnik, ale już bilans trzech ostatnich notowań, który zamyka się zwyżką S&P?500 nie przekraczającą 1 proc., podaje w wątpliwość takie przypuszczenie.

Skala pozytywnej reakcji jest zbyt mała, by wyciągać wnioski, że w decyzji Rezerwy Federalnej rynek akcji widzi przełomowe wydarzenie, które z większym optymizmem pozwala myśleć o perspektywach poprawy koniunktury gospodarczej.

Patrząc realnie, wykup papierów wartościowych od banków mógłby być "lekiem na całe zło", gdyby problemy branży finansowej sprowadzały się jedynie do kłopotów z płynnością. Tak jednak nie jest. Skupowanie obligacji może spowodować, że banki będą miały więcej środków na akcję kredytową, ale ktoś musi się chcieć zadłużać. Konsumenci raczej w obecnych warunkach myślą o zdjęciu z siebie ciężaru zobowiązań.

Równocześnie banki będą się borykać z nowymi problemami, typowymi dla recesji, jak bankructwa przedsiębiorstw (wciąż jest ich niezbyt wiele, jak na skalę pogorszenia koniunktury gospodarczej), czy niewypłacalnością konsumentów (sygnalizował to ostatnio choćby American Express).

Taka perspektywa będzie skłaniać banki raczej do tworzenia "kapitałowej poduszki bezpieczeństwa", niż ekspansji kredytowej.To skłania do przekonania, że bariera 800 pkt dla S&P?500 zatrzyma odreagowanie na amerykańskim parkiecie. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że oznaczałoby to nie tylko zanegowanie silnego sygnału sprzedaży.

Wzrost indeksu od tegorocznego dołka sięgałby wtedy około 20 proc. To granica, powyżej której przyjęło się mówić o rozpoczęciu hossy. Kupujący mają więc o co walczyć. Nie mają zbyt wielu argumentów w rękach.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC