W efekcie indeks WIG20 o godzinie 11.15 traci 2% i wynosi 2370pkt. Mniejsze straty notują spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 tracą odpowiednio 1,3% oraz 1,6%.
Na tle szerokiego rynku dobrze prezentują się Zakłady Azotowe Puławy. Rynek pozytywnie przyjął informacje, że chemiczna spółka jest jednym z trzech potencjalnych nabywców wschodzących w skład grupy kapitałowej Orlenu zakładów chemicznych Anwil.
PKN Orlen pod koniec ubiegłego roku zachowywał się słabiej niż konkurent z branży Lotos co było pochodną obaw o dotrzymanie tak zwanych kowenantów, czyli warunków zawartych w umowach kredytowych. Wszystko jednak wskazuje na to, że podjęte przez spółkę działania polegające na uwolnieniu kapitału obrotowego w IV kwartale oddaliły ryzyko realizacji negatywnego scenariusza.
Zadłużenie netto Orlenu wynosiło na koniec III kwartału 13,7 mld zł z czego aż 80% to zadłużenie w euro oraz USD, a jedynie 10% długu Orlenu jest nominowane w PLN. W III kwartale Orlen w wyniku umocnienia złotego dokonał przeszacowania wartości kredytów o 1 mld zł. Niski poziom wskaźników płynności stwarza presję na pozyskanie dodatkowej gotówki. Rozwiązaniem są dezinwestycje zaplanowane na ten rok. PKN Orlen zamierza zrealizować transakcje sprzedaży Anwilu oraz Polkomtela.
Anwil pomimo niekorzystnych dla sektora chemicznego warunków makroekonomicznych osiąga dobre wyniki finansowe. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że spółka operuje na dwóch różnych z punktu widzenia cyklów koniunkturalnych sektorach rynku: nawozowym oraz tworzywowym.