Kwiecień zaczał się od zwyżek

Na najważniejszych rynkach po obu stronach Atlantyku kwiecień zaczął się od wzrostów, w Europie nawet dość pokaźnych.

Publikacja: 02.04.2010 08:46

Kwiecień zaczał się od zwyżek

Foto: GG Parkiet

W rezultacie indeks Stoxx Europe 600 osiągnął poziom najwyższy od półtora roku. Zwyżkom kursów sprzyjały zarówno dobre dane makroekonomiczne, jak i zachęcające do zakupów informacje z niektórych spółek.

Papiery BHP Billiton, największej na świecie firmy wydobywczej, poszły w górę o 2 proc. w rezultacie rosnących, po opublikowaniu danych o PMI, notowań na giełdzie metali. Największe wrażenie na inwestorach zrobiły oczywiście wzrosty produkcji przemysłowej w Chinach, ze względu na jej znaczenie dla światowej gospodarki. Ale na uwagę zasługuje też PMI dla brytyjskiego przemysłu, który w marcu był najwyższy od 15 lat.

Do poziomu najwyższego od ponad dwóch lat skoczyły w czwartek akcje Ryanaira, największego w Europie taniego przewoźnika lotniczego. Ich kurs wzrósł o 8,7 proc. po podniesieniu przez spółkę prognozy zysku dla zakończonego w środę roku finansowego. Akcje BMW zdrożały o 3,3 proc. po podniesieniu rekomendacji dla tej spółki przez Credit Suisse.

Akcje drożały też w czwartek na nowojorskich giełdach, a indeks Standard & Poor’s 500 rósł piąty tydzień z rzędu. Oznaki wyraźnego ożywienia w światowym przemyśle, a także spadek liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych zwiększyły optymizm inwestorów co do perspektyw gospodarki. Indeksy zwyżkowały też w wyniku oczekiwań, że marzec przyniósł największy od trzech lat wzrost zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce. Ponad 1-proc. zwyżki kursów odnotowały w czwartek spółki surowcowe i energetyczne, bo poszły w górę ceny tych towarów. A akcje Forda zyskały 1,6 proc., gdy spółka poinformowała o zwiększeniu sprzedaży w Chinach o 84 proc.

Ceny surowców poszły w czwartek ostro w górę. Ropa naftowa była najdroższa od 17 miesięcy, a miedź od 20 miesięcy. Inwestorzy zwiększonymi zakupami zareagowali na oznaki ożywienia gospodarczego na świecie. Spodziewają się po nim wzrostu popytu na metale i paliwa.

Na cenę miedzi wpłynęły przede wszystkim raporty o zwiększonej aktywności przemysłu w Chinach, które zużywają najwięcej tego metalu, ale także w USA i w Europie. Zwyżkom na Londyńskiej Giełdzie Metali, która świętuje w piątek i w poniedziałek, sprzyjała też informacja o dalszym spadku zapasów miedzi, które są najmniejsze od 8 stycznia. Pod koniec notowań za tonę miedzi płacono na LME 7861 USD wobec7790 USD w środę.

Za baryłkę ropy Brent płacono na ICE 83,80 USD w porównaniu z 82,70 USD dzień wcześniej. Ożywienie gospodarcze zawsze powoduje wzrost popytu na paliwa, a najnowsze dane makroekonomiczne niemal z całego świata były dobre.

Giełda
Silny kwartał i średnia połowa roku amerykańskiej giełdy
Giełda
Pod oporem
Giełda
Udana końcówka rewelacyjnego półrocza na giełdzie
Giełda
Optymizm nie opuszcza inwestorów. Giełda w Warszawie na plusie
Giełda
Okiem zagranicy
Giełda
Tydzień skorelowanych wzrostów