Kurs złotego wobec euro w poniedziałkowy ranek praktycznie się nie zmienił (za wspólną walutę inwestorzy płacili 3,87 zł). WIG20 na otwarciu spadł o 0,22 proc., do 2547,91 pkt, ale chwilę potem zaczął rosnąć. Ostatecznie zakończył dzień na poziomie 2578,66 pkt, przy obrotach nieprzekraczających 1,8 mld zł. W poniedziałkowe popołudnie za euro płacono 3,86 zł.
– Fakt, że utrata elity politycznej i wojskowej kraju nie spotkała się z reakcją rynku, dowodzi siły i dojrzałości instytucjonalnej kraju – podkreślają analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego Brown Brothers Harriman & Co.Podobnego zdania są polscy ekonomiści. – Biorąc pod uwagę, że tragiczne wydarzenia rozegrały się w weekend, uczestnicy rynku mieli czas na przeanalizowanie skutków katastrofy dla Polski. Zachowanie się rynków w tym tygodniu powinno pozostać wyważone – ocenia Andrzej Halesiak, dyrektor Biura Analiz Ekonomicznych BPH.
Według ekonomistów Credit Suisse katastrofa nie będzie miała wymiernego wpływu na rynek walutowy, a złoty będzie się nadal powoli umacniał w reakcji na postępujące ożywienie gospodarki i napływ zagranicznego kapitału. Zagadką dla dilerów jest to, czy osłabiony z powodu śmierci prezesa bank centralny będzie dalej skłonny do interwencji na rynku podobnych do tej z ostatniego piątku (zakup euro). Ekonomiści BNP Paribas skłaniają się do poglądu, że do dalszych prób wpływania na kurs przez pewien czas nie dojdzie. Podobnie sądzą analitycy banku Nomura.
„Rozpoczęta w piątek polityka interwencji miała w tamtym momencie poparcie rządu. Dlatego może być aktualna pod rządami wiceprezesa Piotra Wiesiołka. Jednak biorąc pod uwagę tydzień żałoby oraz niepewność rynkową, interwencja w najbliższym czasie wydaje się trudna, oczekujemy co najmniej przestoju” – napisali.
Mimo że śmierć poniosło wiele ważnych postaci życia politycznego inwestorzy nie wątpią w siłę finansową Polski. W poniedziałek wycena kontraktów CDS obrazująca ryzyko niewypłacalności emitenta spadła nawet o 5 pkt, do 89,1 pkt bazowych. Nieznacznie wzrosły ceny polskich obligacji.