Spółkom wydobywczym sprzyjał wzrost cen surowców, zwłaszcza metali, a na wszystkich inwestorach dobre wrażenie robiły często lepsze od spodziewanych wyniki kwartalne wielu spółek, bo świadczyć one mogą o utrwalaniu się w globalnej gospodarce ożywienia.

Zyski na akcję tych spółek zachodnioeuropejskich, które opublikowały już raporty za pierwszy kwartał, są średnio o 14 proc. wyższe od prognozowanych przez analityków. Po wzrostach cen metali w Londynie drożały akcje BHP Billiton i Xstraty. Prawie 8 proc. zyskały papiery firmy TomTom, największego w Europie producenta przenośnych urządzeń nawigacyjnych, bo miniony kwartał zakończyła ona niespodziewanym zyskiem. Jeszcze bardziej, bo o 9,4 proc. do poziomu najwyższego od 21 lat, poszły w górę notowania akcji spółki Weir Group.

Ten największy na świecie producent pomp dla przemysłu wydobywczego podniósł prognozę zysku spodziewając się dynamicznego wzrostu popytu na jego wyroby. Na nowojorskich giełdach dobre wyniki i podniesione prognozy takich przemysłowych gigantów jak Caterpillar i Whirlpool przyćmiły obawy, że propozycje nowych regulacji prawnych okażą się niekorzystne dla wyników tamtejszych banków.

Papiery Caterpillar, największego na świecie producenta maszyn budowlanych, wzrosły o 5,2 proc., bo spółka odnotowała pierwszy od siedmiu kwartałów wzrost zysku netto i podniosła prognozy na cały bieżący rok. Jeszcze bardziej, bo o 13 proc. zdrożały akcje spółki Whirlpool. Ten największy na świecie producent sprzętu gospodarstwa domowego też podniósł prognozy zysku i to bardziej niż spodziewali się analitycy.