Zatem w praktyce czeka polskich spekulantów okres dwóch dni notowań ze świadomością, że później przyjdzie czas majówki. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jest to okoliczność sprzyjająca zakupom w sytuacji, gdy na rynku obowiązuje trend spadkowy? Moim zdaniem chęć do angażowania się po długiej stronie rynku będzie raczej ograniczona. Z punktu widzenia analizy technicznej rynek akcji w Polsce przebywa nadal w trendzie spadkowym. Ubiegłotygodniowe próby podniesienia cen nie były przekonujące. Myślę, że nadal nad rynkiem wisi widmo pogłębienia przeceny i testu okolicy 2200 pkt. Dopiero osiągnięcie tego obszaru da sposobność do zbudowania bardziej okazałej zwyżki.

Najważniejsze dane  pojawią się podczas tzw. długiego weekendu.

Na Zachodzie w najlepsze trwa sezon publikacji wyników finansowych za I kw. 2013 roku. W Polsce kilka spółek także raportuje już wyniki za ten okres, ale jednak większość publikacji dotyczy wyników za 2012 r. Kilkadziesiąt spółek poda takie wyniki 30 kwietnia (wtorek). Raporty pojawią się również w poniedziałek. Jeśli chodzi o spółki z  WIG20 to we wtorek będzie okazja poznać wyniki BRE  Banku za pierwsze trzy miesiące roku. Wtorek będzie także dniem publikacji wyników Avon, BP, Deutsche Banku i Pfizera. W środę wynikami się pochwalą Comcast, Facebook, MasterCard, Merck, Time Warner i Visa. W czwartek pojawią się wyniki BMW, General Motors, Kraft Foods, Shella i Siemensa. Na koniec tygodnia raporty przedstawią ADP w USA i BNP Paribas we Francji.

W tym tygodniu ważnych publikacji makro będzie więcej niż w tygodniu ubiegłym, ale problem w tym, że najważniejsze z rynkowego punktu widzenia dane pojawią się wtedy, gdy polscy inwestorzy będą skupieni na tym, by nie przypalić karkówki. W poniedziałek będzie okazja zareagować na dane o zmianie liczby podpisanych umów kupna/sprzedaży domów w USA oraz na dane o wydatkach Amerykanów. We wtorek pojawią się statystyki z Japonii, stopa bezrobocia z Niemiec i strefy euro i wskaźnik aktywności przemysłu w rejonie Chicago oraz wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów. W środę świat skupi się na danych amerykańskich (Europa świętuje): raporcie ADP, przemysłowym wskaźniku ISM oraz decyzji FOMC. W czwartek pojawią się wskaźniki PMI przemysłowe  w Chinach i?Europie, a EBC  podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. W USA poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz dane o wydajności pracy w?I?kwartale. No i piątek – dzień publikacji raportu o stanie rynku pracy w USA.