Spadkowy początek tygodnia

Na rynkach azjatyckich nowy, giełdowy tydzień rozpoczął się pod dyktando sprzedających.

Aktualizacja: 25.02.2017 15:36 Publikacja: 20.06.2011 11:08

Wyjątek stanowił parkiet w Tokio -Nikkei 225 minimalnie wzrastał na wieść, że rząd jest bliski wdawania pozwolenia na ponowne uruchomienie reaktorów atomowych. Bank Światowy szacuje, że początkowe zniszczenia stanowiły 7,3 proc. mocy produkcyjnych, w średnim terminie, wg szacunków Banku, podaż energii elektrycznej ma być zmniejszona o 4 proc. Przedstawiciele sektora energetycznego na japońskiej giełdzie zostali najmocniej przecenieni po trzęsieniu ziemi: akcje Tepco – operatora elektrowni w Funkushimie – potaniały aż o 91 proc., a spółki Chubu Electric zostały przecenione maksymalnie o około 50 proc. Ubiegły tydzień główny tokijski indeks zakończył na poziomie najniższym od połowy marca. Hang Seng, w tym miesiącu zyskał na zaledwie jeden raz.

Giełda w Hong Kongu jest już bardzo wyprzedana, wskaźnik RSI wynosi zaledwie 25 punktów. Pod koniec poniedziałkowej sesji indeks tracił 0,6 proc i znajdował się w okolicach 21 576 punktów – najniżej od września ubiegłego roku. Shanghai Composite w ostatnich dniach przebił kluczowy poziom 2700 punktów i zbliża się obecnie do kolejnej strefy wsparcia w okolicach 2600 punktów.

Na giełdach europejskich na początku sesji dominował kolor czerwony. W Londynie, Frankfurcie, Madrycie, Zurychu i warszawie średnie giełdowe notowały około 1- proc. straty. Najmocniej zniżkował włoski FTSE MIB, który tracił ponad 2 proc. Ważnym poziomem dla indeksu niemieckich blue chipów jest poziom 7000 tysięcy. W Warszawie najprawdopodobniejszym scenariuszem na najbliższe tygodnie pozostaje konsolidacja między poziomami 2800 a wiosennymi maksimami.

Amerykańskie indeksy w całym tygodniu zanotowały symboliczne zwyżki: średnia Dowa wzrosła o 0,4 proc. do 12004 punktów, a indeks S&P 500 kończył zeszłotygodniowe notowania zaledwie 0,1 proc. wyżej niż je rozpoczął – na poziomie 1272 punktów. Tym samym została przerwana seria sześciu spadkowych tygodni na Wall Street. Na rynek w ubiegłym tygodniu napłynęły mieszane dane makroekonomiczne – rozczarowały regionalne odczyty aktywności przemysłowej i nastroju konsumentów, powyżej prognoz wypadły natomiast publikacje sprzedaży detalicznej, tygodniowej liczby wniosków o zasiłek i część danych z rynku nieruchomości. Wycena na podstawie wskaźnika C/Z spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 jest obecnie najkorzystniejsza od października ubiegłego roku. Rentowności amerykańskich obligacji 10 – letnich spadły poniżej poziomu 2,90 proc., co należy uznać za negatywny sygnał dla rynków akcji.

Sporządził:

Bartosz Sawicki

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC