Paneuropejski indeks stoxx600 stracił dziś 0,12 proc. Wydarzeniem dnia była dziś decyzja Europejskiego Banku Centralnego dotycząca stóp procentowych i konferencja Mario Draghiego, prezesa EBC. Centralny bank eurolandu n=nie zmienił wysokości stóp procentowych, pozostawiając główną z nich na poziomie 0,75%, co jest najniższym poziomem w historii. Decyzja ta była zgodna z rynkowym konsensusem. na konferencji prasowej Draghi potwierdził, że gotów jest chronić unię walutową. Prezes ECB jest gotów, by kupować obligacje państw strefy euro, które zgłoszą się po programy pomocowe. Dodał, że euro jest nieodwracalne i że będzie czuwał nad jednością polityki monetarnej w strefie euro.

Zza Oceanu napłynęła też porcja danych makroekonomicznych. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 367 tys. i była o 8 tys. wyższa niż przed tygodniem, ale niższa niż się spodziewano.

Z kolei sierpniowe zamówienia w przemyśle w USA spadły o 5,2 proc. miesiąc do miesiąca. Rynek prognozował ich spadek o 5,5 proc. Potwierdziły się wcześniejsze informacje o spadku zamówień na dobra trwałego użytku o 13,2 proc., a bez środków transportu o 1,6 proc.

Inwestorzy szukają kierunku, a na giełdach panuje atmosfera wyczekiwania. Być może wyniki spółek w zbliżającym się sezonie publikacji będzie sygnałem do konkretnych działań.

Na finiszu czołowe indeksy europejskich giełd wykazały bardzo niewielką zmienność. Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,03 proc., do 5.827,78 pkt. We Frankfurcie indeks DAX zniżkował 0,23 proc. i wyniósł 7.305,21 pkt. Symboliczny spadek odnotowała też giełda w Paryżu, gdzie indeks CAC 40 stracił 0,14 proc. i wyniósł 3.401,2 pkt.