Piotr Neidek, analityk Domu Maklerskiego mBanku
Po kilku dniach odpoczynku byki powróciły do gry i wygląda na to, że celem dla nich są długoterminowe średnie kroczące bazujące na 200 sesjach. W przypadku WIG20 dzienna dwusetka przebiega na wysokości 2350 co oznaczałoby, że indeks ma mniej niż 50 oczek do zaatakowania granicy oddzielającej układ wzrostowy od spadkowego. Po półrocznej przerwie akcyjne byki mają możliwość zmierzenia się z MA200_d a tym samym pojawia się szansa ocieplenia niekorzystnego wizerunku warszawskiego parkietu. Sytuacja techniczna na zagranicznych parkietach nie do końca jest klarowna, gdyż wzrostom na Wall Street nie towarzyszy odpowiednio wyraźna aprecjacja frankfurckiego DAX czy londyńskiego FTSE100 zaś na wykresie MSCI EM nadal widoczne są problemy z utrzymaniem popytu na wysokim poziomie. Wczoraj indeks emerging markets wprawdzie zyskał na wartości, jednakże całe wzrosty bazowały na mocnym otwarciu a nie na zdrowej aprecjacji. Pod koniec dnia benchmark ten nie wytrzymał presji podaży i zamknął się w okolicy poziomu otwarcia doprowadzając do wykształcenia się podażowej świeczki. Linia trendu spadkowego nadal wyznacza kierunek południowy, zeszłotygodniowy sygnał sprzedaży wg SowC pozostaje utrzymany zaś na wykresie wciąż utrzymują się niekorzystne dla byków struktury. Wprawdzie sytuacja techniczna może się zmienić w każdym momencie i MSCI EM wybije się nad lutowo-czerwcową strefę oporu, jednakże od kilku dni podażowa półka wciąż daje znać o sobie, w wyniku czego outlook na rynki emerging markets nadal pozostaje spadkowy. I właśnie ten czynnik w połączeniu z aktywnymi sygnałami sprzedaży dla niemieckiej Xetry sprawia, że WIG20 może mieć problem z efektywnym podejściem pod poziom 2350, na którym znajduje się jeden z kluczowych oporów dla indeksu blue chips w średnim terminie.
Zespół Doradztwa Inwestycyjnego Biura maklerskiego BGŻ BNP Paribas
Po neutralnym początku tygodnia, wtorek na europejskich rynkach bazowych zakończył się umiarkowanymi wzrostami głównych indeksów. Chociaż na rynek nie napłynęły dane oraz informacje które wspierałyby kupujących, inwestorom do decyzji o zakupach wystarczył brak negatywnych informacji. Wsparciem dla popytu w Europie było również mocne w ostatnich dniach zachowanie głównego indeksu w USA, który istotnie zbliżył się do historycznych maksimów.
Dziś poza porannymi odczytami odnośnie chińskiej wymiany zagranicznej za lipiec, które w przypadku bilansu handlu zagranicznego okazały się słabsze od prognoz, nie zostaną opublikowane żadne inne istotne dane makroekonomiczne dla Polski ani głównych gospodarek światowych.
Krzysztof Pado, Dom Maklerski BDM
Początek tego tygodnia na WIG20 przynosi lekkie wzrosty, aczkolwiek rynek nie rozpieszcza aktywnością. Wtorkowa sesja zakończyła się na poziomie 2304,1 pkt (+0,4 proc.). Kluczowe dla byków pozostaje utrzymanie wsparcia w okolicach 2280 pkt. Po dynamicznym wybiciu w drugiej połowie lipca, strona popytowa potrzebuje trochę odpoczynku (oscylatory techniczne, jak np. RSI już uległy stopniowemu schłodzeniu). Ostatnim bastion niedźwiedzi pozostają okolice 2330 pkt. Nastroje we wtorek na globalnych rynkach były także lekko pozytywne. DAX zyskał 0,4 proc., niewiele mniej wzrósł S&P500 (+0,3 proc.). Amerykański indeks jest już jedynie 14 pkt poniżej szczytu z końcówki stycznia. Kalendarium makro (poza nocnymi danymi o bilansie handlowym Chin) jest dziś w zasadzie puste. Powolnego rozpędu nabiera sezon wynikowy za 2Q'18. Wczoraj raporty podały PGE oraz Kęty. Wyniki przemysłowej spółki okazały się lepsze niż wcześniejsze czerwcowe szacunki zarządu. Dziś konferencja wynikowa spółki. Ciekawa, także w kontekście szeregu innych spółek z krajowego przemysłu, będzie wymowa oczekiwań zarządu na 2H'18. Rezultaty publikuje dziś Pekao i kilka mniejszych spółek.
Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion
Giełdy europejskie pociągnięte przykładem Wall Street rozpoczęły wtorkową sesję od wzrostu indeksów. Nie zaszkodziły nawet kolejne, bardzo słabe dane publikowane w Niemczech (produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 0,9 proc. m/m).