Uwaga skupiona na USA

Poranek maklerów: prezentujemy komentarze analityczne rodzimych brokerów. Jak zmieniła się sytuacja na rynku po środowej sesji i co nas może czekać w czwartek?

Publikacja: 23.08.2018 09:36

Uwaga skupiona na USA

Foto: Bloomberg

Adrian Górniak, analityk DM BDM

Uwaga inwestorów była wczoraj skierowana na USA, a dokładniej na zawirowaniach związanych z Białym Domem (m.in. zatrzymany został osobisty prawnik D. Trumpa) oraz na protokole z posiedzenia FED, w którym napisano, że kolejna podwyżka stóp procentowych „powinna nastąpić wkrótce". Bankierzy wyrazili także zaniepokojenie toczącą się wojną handlową, która ich zdaniem może przynieść negatywne skutki dla wzrostu gospodarczego, podnosząc jednocześnie ryzyko. Amerykańskie indeksy nie obrały jednoznacznego kierunku – DJIA spadł o 0,3%, z kolei Nasdaq zyskał 0,4%. Nad ranem USD odrabia straty względem EUR, po 5 spadkowych dniach. W Polsce WIG20 zyskał 0,6%, bez większych ruchów obyło się na MiS-iach. Spokojnie było na głównych europejskich indeksach. W kalendarium makro czeka nas publikacja indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług dla Niemiec, USA i strefy Euro, protokoły z posiedzeń EBC oraz RPP. Rynki czekają także na kolejne doniesienia z rozmów na linii Waszyngton-Pekin. W kraju rozkręca się sezon wyników: raportami pochwaliły się dziś m.in. GTC (wyniki zgodne z oczekiwaniami), Bank Handlowy (zysk netto lekko powyżej konsensusu) oraz Cyfrowy Polsat (EBITDA zbieżna z oczekiwaniami, zysk netto poniżej). Rodzime blue chipy zanotowały wczoraj 3 wzrostową sesję z rzędu, przekraczając momentami psychologiczny poziom 2300 pkt. i to właśnie ten pułap musi być sprawnie i szybko przebity, jeśli byki myślą o dalszym ruchu w górę. Poranne nastroje są póki co lekko spadkowe.

Piotr Neidek, analityk DM mBanku

Słabość małych i średnich spółek, towarzysząca aprecjacji największych tuzów z GPW, uderza w wiarygodność trwającej zwyżki. Brak wsparcia ze strony drugiej i trzeciej linii daje do myślenia, że kapitał spekulacyjny wykorzystuje chwilową poprawę w sektorze emerging markets i na GPW grane są jedynie płynne spółki. Takie sytuacje są oczywiście korzystne dla graczy znad Wisły, którzy lubią grać na korektach wzrostowych, jednakże możliwość załapania się w pułapkę hossy może okazać się dosyć bolesne. Wczorajsza sesja przyniosła umocnienie się indeksu blue chips, benchmark oddalił się od MA200_h zaś na dziennym wykresie ponownie pojawiła się popytowa świeczka, której wydźwięk jest optymistyczny. Problemem może okazać się formacja klina, jaka utworzyła się na wykresach o krótkich interwałach (5-15 min) oraz czarne marubozu zamknięcia widoczne na H1. Pikanterii dodaje fakt, że środowe maksimum wypadło na wysokości 2308 czyli dokładnie tam, gdzie 10 sierpnia zaczęła się spadkowa fala zatem niedźwiedzie mają prawo poczuć się wezwane do działania. Wiele zależy od tego, jak zachowa się zagranica, gdyż wczorajsza sesja na Wall Street nie przyniosła rozstrzygnięcia i ryzyko podwójnego szczytu nadal jest tematem nr 1. S&P500 zamknął się punkt poniżej wtorkowego close zaś DJIA odnotował niewielki spadek. Nowe szczyty zrobiły bondy, które na fali aprecjacji są bliskie zaatakowania ruchomego oporu MA200_d i jeżeli obligacyjnym bykom udałoby się pokonać dzienną dwusetkę, byłby to kolejny poważny sygnał za zmianą trendu na rynku długu. A jak pokazuje historia, kiedy bondy kierują się na północ, DJIA i S&P500 zmierzają na południe, dlatego też ryzyko zakończenia akcyjnej hossy nadal jest wysokie...

Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion

W USA w środę plusem było to, że miały się rozpocząć rozmowy USA – Chiny na temat stosunków handlowych między tymi krajami. Każda wypowiedź czy pogłoska mogła znaleźć odzwierciedlenie na rynku.

Minusem dla rynków jest to, że wczoraj Michael Cohen, były prawnik Donald Trumpa, przyznał się do nielegalnego finansowania kampanii wyborczej, a Paul Manafort, były szef tejże kampanii został uznany winnym popełnienie ośmiu przestępstw. Jeśli niedźwiedzie potrzebowali pretekstu do ataku to taki pretekst dostały. Wykorzystały to na rynku walutowym, gdzie dolar tracił.

Publikowany na dwie godziny przed końcem sesji protokół z ostatniego posiedzenia FOMC niczego dla rynku nie zmienił. Fed w zasadzie zapowiedział, że wkrótce znowu podniesie stopy. Ocenił też, że gospodarka rozwija się szybko.

Wall Street kompletnie nie przejęła się prawnymi problemami prezydenta Trumpa i jego dawniejszych współpracowników. W zasadzie słusznie, bo do impeachmentu jest bardzo, bardzo daleko, a nawet, gdyby się za rok wydarzył to i tak to wcale nie zaszkodziłoby Wall Street.

Pomagały bykom wyniki sieci sprzedaży detalicznej i duży wzrost ceny ropy. Najbardziej chyba jednak ciągle pomagała bliskość poziomu rekordowego (dla S&P 500 i NASDAQ). Byki bardzo chcą nowy rekord (w cenach zamknięcia) ustanowić. Na rynek nie napływały informacje z rozmów USA-Chiny, więc ten czynnik nie miał wpływu na zachowanie rynków.

Początek sesji był negatywny, ale bardzo szybko wzrosty indeksu NASDAQ przeprowadziły indeks S&P 500 nad poziom neutralny. Tam indeks kręcił się czekając na ostateczną rozgrywkę w końcu sesji. Jej po prostu nie było. S&P 500 zakończył sesję neutralnie, NASDAQ nieco zyskał, a DJIA tyleż stracił. GPW rozpoczęła środowa sesję tak jak rozpoczęły ja inne giełdy europejskie, czyli wzrostem indeksu WIG20. Prawie natychmiast zaczął się on jednak osuwać i po 90 minutach zabarwił się na czerwono. Przed południem wrócił jednak w okolice poziomu neutralnego.

Na tym się nie skończyło. Mimo tego, że na giełdach rozwiniętych indeksy trzymały się blisko poziomu neutralnego u nas WIG20 ruszył szybko na północ. Można powiedzieć, że im słabszy był dolar tym silniejszy był złoty (to normalny mechanizm) i tym większy był optymizm na GPW. Im słabszy jest bowiem dolar tym lepiej dla rynków rozwijających się.

Byki pozwoliły na godzinne osuniecie się indeksu, po czym zaatakowały znowu doprowadzając do pokonania sesyjnego szczytu. W końcówce zobaczyliśmy realizację zysków, ale WIG20 zyskał 0,64% na większym obrocie, czym ostatecznie anulował złowróżbną formację podwójnego szczytu. Słaby był nadal MWIG40 – zakończył dzień neutralnie.

Analitycy CDM Pekao

WYBRANE NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Opublikowany dziś wstępny odczyt PMI przemysłu Japonii za sierpień wyniósł 52,5 pkt. Odczyt jest o wyższy 0,2 pkt. od lipcowego. Wieczorem (20:00 GMT)

Fed opublikował protokół z ostatniego posiedzenie FOMC, które dobyło się 31 lipca i 1 sierpnia. Publikacja nie przyniosła niespodzianek. Z protokołu wynika, że kolejna podwyżka stóp procentowych Fed nastąpi wkrótce. Według uczestników posiedzenia FOMC dalsze stopniowe podwyżki stóp procentowych będą zbieżne z trwałym wzrostem aktywności w gospodarce, sytuacją na rynku pracy, oraz inflacją w pobliżu celu Fed. Komitet wyraził obawy o skutki obecnej polityki handlowej dla gospodarki USA. Spory handlowe oraz stosowane rozwiązania są istotnym źródłem niepewności i ryzyka. Dodatkowymi czynnikami ryzyka zauważanymi przez Fed są: wzrost cen ropy naftowej oraz znaczące spowolnienie w EM. Z protokołu wynika, że członkowie FOMC obserwują nachylenie krzywej rentowności i wiedzą, że odwrócenie krzywej dochodowości zawsze, od Drugiej Wojny Światowej, poprzedzało recesję w gospodarce USA. Reakcja rynków akcji USA na publikację była niezauważalna. Obecnie konsensusem rynkowym jest kolejna podwyżka stóp procentowych Fed na wrześniowym posiedzeniu. Z czerwcowych projekcji oczekiwań członków FOMC wynika, że w grudniu nastąpi czwarta w br. podwyżka stóp procentowych.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w lipcu w ujęciu rocznym była równa 5,34 mln. Oznacza to spadek o 0,7% m/m - w czerwcu wartość była równa 5,38 mln. Jest to już czwarty miesięczny spadek z rzędu. Tak niskich wyników nie obserwowano od 2013 roku. Było to dużym zaskoczeniem dla rynków, bowiem prognozy sprzedaży oscylowały wokół wartości 5,40 mln (o 0,4 procent m/m).

Sprzedaż detaliczna w Polsce w lipcu była niższa o 0.2% m/m. W ujęciu r/r sprzedaż wzrosła o 9,5%. Warto podkreślić, że lipiec 2018 roku okazał się być najlepszym lipcem od ponad 10 lat. Dane w ujęciu r/r stały się duże lepsze od prognoz analityków, którzy oczekiwali wzrostu na poziomie 8,4%

NADCHODZĄCE NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

Sezon wyników - dziś kolejne spółki publikują raporty za 2 Q 2018 r. m.in.: Alibaba, China Life Inshurance, Cnooc, Vmware Inc. Sberbank of Russia, Bank of Communications, Intuit Inc., Can Imperial Bk of Commerce, HP Inc., Ross Stories Inc., China Overseas Land & Invest, Autodesk Inc.

USA wprowadzi 25-procentowe cła na dodatkowe 16 milionów dolarów na chiński import. Obejmie on towary od motocykli po turbiny parowe.Chiny zamierzają odpowiedzieć tym samym i nałożyć cła w tej samej wysokości na taką samą ilość dóbr amerykańskich.

W Jackson Hole w Wyoming rozpoczyna się doroczne Sympozjum Polityki Ekonomicznej. Wiodącym tematem będzie „Struktura i Implikacje Rynków Wschodzących dla Polityki Monetarnej".

Europejski Bank Centralny opublikuje sprawozdanie ze swojej polityki.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia