WIG20 powyżej dziennej dwusetki

Poranek maklerów: prezentujemy komentarze analityczne rodzimych brokerów. Jak zmieniła się sytuacja na rynku po poniedziałkowej sesji i co nas może czekać we wtorek?

Publikacja: 28.08.2018 09:20

WIG20 powyżej dziennej dwusetki

Foto: materiały prasowe

Foto: parkiet.com

W poniedziałek WIG i WIG20 znalazły się najwyżej od połowy marca, kontynuując tym samym wakacyjną hossę. Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od wzrostu WIG20 o 0,45 proc. do 2380 pkt, w czym z pewnością pomogły dobre nastroje na Wall Street. Indeks S&P500 po raz kolejny bowiem wyśrubował historyczny rekord, tym razem do poziomu 2898 pkt. Jak sytuację na rynkach oceniają analitycy i czego spodziewają się po dzisiejszej sesji?

Piotr Neidek, analityk techniczny DM mBanku

Pierwsza sesja ostatniego tygodnia sierpnia wypadła zdecydowanie po myśli byków a obraz po poniedziałkowej bitwie wspiera dalszą aprecjację WIG20 – o ile tylko nie pojawi się układ typu FAKE. O pułapce hossy będzie można mówić w momencie powrotu indeksu pod dzienną dwusetkę i finiszowaniu pod pułapem 2300, z którym w ostatnich tygodniach szarpał się ww. benchmark. Ważnym poziomem obrony na dzisiejszą sesję jest 2318 czyli wczorajsza podłoga i jeżeli zdarzyłoby się tak, że we wtorek WIG20 zanurkowałoby ponad 50 punktów, wówczas wczorajszą zwyżkę także należałoby określić mianem pułapki hossy. Coraz częściej pojawiają się głosy nt. nowej fali hossy zainicjowanej ze strefy 2100, której celem byłby tegoroczne maksima, jednakże z podręcznikowego punktu widzenia tego typu scenariusz byłby możliwy w przypadku ziszczenia się kilku warunków. Po pierwsze druga i trzecia linia GPW musiałaby wrócić do układu wzrostowego, co w przypadku mWIG40 wydaje się jeszcze realnym tematem, o tyle w przypadku sWIG80 może to być już spory problem. Po drugie indeks MSCI EM powinien wyłamać linię trendu spadkowego i odkręcić sygnał SELL by EMA_w, jaki pojawił się w ubiegły piątek. Podobnie jest z WIG20, który znajduje się obecnie w fazie łamania ruchomej strefy oporu (dziennej dwusetki oraz tygodniowych średnich EMA_w) i jeżeli w najbliższym czasie benchmark ten utrzyma się powyżej 2337 – 2330, wówczas niedźwiedzie zostaną pozbawione kluczowych argumentów do grania krótkich pozycji. Na korzyść dalszej aprecjacji przemawia jeszcze układ hossy na Wall Street, który wprawdzie nie jest potwierdzony przez europejskie indeksy, niemniej jednak DAX zaczął ostatnio wykazywać się pozytywnymi intencjami i po wczorajszej zwyżce wygląda na gotowego do dalszej podróży w stronę średnioterminowych oporów. Patrząc na wykres niemieckiego indeksu należy zauważyć, że wczorajsze close wypadło kilka oczek poniżej ważnego oporu i jeżeli dzisiaj DAX cofnie się poniżej 12429 wówczas pojawi się sygnał sprzedaży mogący zniweczyć ostatnie poczynania byków z warszawskiego parkietu.

Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion

W USA podstawowym pytaniem było w poniedziałek to, czy będzie kontynuacja zwyżek po piątkowych wzrostach indeksów zbudowanych na bazie pretekstu w postaci wypowiedzi Jerome Powella, szefa Fed, podczas sympozjum Fed w Jackson Hole (wypowiedzi, w których nie było niczego nowego). Przed sesją amerykańską umiarkowany optymizm widać było na giełdach europejskich. Można powiedzieć, że optymizm Europejczyków, a szczególnie umocnienie euro jest dosyć dziwne. Można nawet powiedzieć, że na razie inwestorzy zamknęli oczy i kierują się nastrojami z Wall Street. Włosi bowiem dają sygnały, że mają zamiar nie przestrzegać reguł budżetowych Unii. Ich wicepremier i minister spraw wewnętrznych, a jednocześnie szef Ligi, ugrupowania tworzącego rząd z Ruchem Pięciu Gwiazd, Matteo Salvini powiedział w zeszłym tygodniu: „Żądam rozważenia miliardów, które Włochy ślą do Brukseli. Czas już, żeby zaprzestać finasowania bezużytecznego tworu.". Włochy są potężnym zagrożeniem dla UE i strefy euro. Niedługo gracze mogą to wreszcie zauważyć. W Stanach nie publikowano żadnych istotnych danych makro, więc zachowanie rynków wynikało jedynie z nastrojów i informacji pozarynkowych. Bykom pomagał słabszy dolar, ale najbardziej chyba to, że ogłoszono porozumienie handlowe między USA i Meksykiem, co ma do piątku doprowadzić do porozumienia z Kanadą.

Te porozumienia mają zastąpić kontestowany przez prezydenta Trumpa układ NAFTA. Taki rozwój sytuacji na froncie wojen handlowych zwiększył i tak już spore nadzieje na podobne zakończenie sporu z Chinami. W tej sytuacji byki miały otwartą drogę na północ. Indeksy mocno zyskały potwierdzając piątkowe pokonanie rekordowych poziomów. Byki rządzą rynkiem akcji w USA. W poniedziałek w Wlk. Brytanii było święto i rynki tam nie działały a brak City bardzo często prowadzi na GPW do marazmu. Jednak nie tym razem. WIG20 natychmiast zyskał ponad jeden procent. Pokonanie oporu, który cztery razy od kwietnia tego roku zatrzymywał zwyżkę, dało poważny argument bykom. Indeks rynków rozwijających się w piątek zyskał blisko 1,9%, więc WIG20 po prostu kopiował ten ruch. Po trzygodzinnym postoju, na godzinę przed rozpoczęciem sesji w USA, GPW zaczęły pomagać rosnące kontrakty na amerykańskie indeksy i przesuwające się za nimi inne indeksy europejskie. WIG20 ruszył w dalszą drogę na północ. W tym momencie pomagał też już znowu słabnący dolar. Sesja zakończyła się wzrostem WIG20 o 2,48%, a obrót był nieco większy niż ostatnio bywał, chociaż zdecydowanie nie oszałamiał. Być może dlatego, że nie było inwestorów z Citi. Przełamany opór (2.330 pkt.) stał się teraz dla WIG20 poważnym wsparciem. Jednocześnie został wygenerowany mocny sygnał kupna. Najbliższy (słaby) opór jest na poziomie 2.380 pkt., ale naprawdę poważny jest na poziomie 2.492 pkt. Należy założyć, że tylko gwałtowne zmiana na rynku walutowym (umocnienia dolara) wynikająca z globalnych zagrożeń, może zagrozić testowaniu tego oporu.

Rynkowy raport analityków CDM Pekao

WYBRANE NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Kolejne rekordy na rynkach akcji USA. Poniedziałek przyniósł zdecydowaną przewagę popytu na większości światowych rynków akcji. Był to efekt dyskontowania piątkowego wystąpienia szefa Fed Jerome Powella na dorocznym sympozjum Kansas City Fed w Jackson Hole oraz piątkowych rekordów na rynkach akcji za oceanem. Wczoraj amerykańskie rynki akcji zwyżkowały po raz kolejny i indeksy: S&P500, NASDAQ, NASDAQ 100 i Russell 2000 ustanowiły nowe historyczne rekordy w cenach zamknięcia. Indeks S&P 500 ustanowił nowy rekord długości hossy, a indeks NASDAQ po raz pierwszy przekroczył barierę 8 tys. pkt.

USA i Meksyk porozumiały się wczoraj w sprawie rewizji Umowy o Wolnym Handlu Ameryki Północnej (NAFTA). Oczekuje się, że Kanada przystąpi do porozumienia. Prezydent Donald Trump i premier Kanady Justin Trudeau rozmawiali wczoraj telefonicznie i "zgodzili się kontynuować konstruktywne rozmowy", powiedziała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Relatywna siła GPW wzrasta, wczoraj GPW była najmocniejszym rynkiem akcji na świecie. Indeksy WIG, WIG20, WIG30 i WIG30TR znalazły się najwyżej od marca br., a WIG20TR najwyżej do lutego br. Od tegorocznych, styczniowych maksimów indeksy dzieli jeszcze relatywnie duża odległość.

Premier Greckiego rządu Aleksis Cipras zapowiedział nową strategię polityczną, która ma odciążyć obywateli i firmy po 8 latach trwania programów pomocowych, które zakończyły się w ubiegłym tygodniu, a grecki rząd uzyskał niemalże pełną swobodę w kreowaniu polityki gospodarczej. Jednocześnie Cipras stwierdził, że jego rząd nie pozwoli, by Grecja w przyszłości ponownie się zadłużała, i że chce, aby Grecja stała się krajem nowoczesnym, postępowym i europejskim.

Wskaźnik koniunktury wg Fed z Chicago wyniósł 0,13 punktów i był niższy niż konsensus na poziomie 0,44 pkt. Jest to związane ze spowolnieniem wzrostu w obszarze produkcji.

Wskaźnik przemysłowy wg Fed z Dallas był równy 30,9 punktów, powyżej konsensusu wynoszącego 30,0 pkt. oraz poniżej wyniku w poprzednim miesiącu (32,3 pkt.).

NADCHODZĄCE NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

Sezon wyników – dziś kolejne spółki publikują raporty za 2 Q 2018 r. m.in.: China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of Nova Scotia/The Bank of Montreal, BOC Hong Kong Holdings, Gazprom PJSC, China Evergrande Group Industrial Bank, Postal Savings Bank of China, Wuliangye Yibin.

Peter Praet, główny ekonomista EBC, ma wygłosić przemowę na temat interakcji w polityce pieniężnej I makroostrożnościowej na konferencji w Kolonii w Niemczech.

Nikki Haley, amerykański ambasador d.s. Narodów Zjednoczonych, ma wygłosić przemowę na Corocznym Szczycie Bezpieczeństwa Narodowego dotyczącą obrony demokratów.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia