Za nami kolejne oznaki poprawiającej się globalnej sytuacji gospodarczej. Dzisiaj rano poznaliśmy zdecydowanie lepsze odczyty indeksów PMI dla sektora usług z Chin. To doprowadziło do napędzania samej machiny giełdowej od azjatyckich rynków, przechodząc przez europejskie oraz kończąc na Wall Street. W przypadku Stanów Zjednoczonych nie widać jednak tak dużych powodów do dobrych nastrojów. Niemniej trzeba wskazać, że głównym powodem odbicia jest informacja ujawniona przez Financial Times, która mówi, że 90% całej umowy handlowej pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi jest już gotowa. W tym tygodniu w USA ma przebywać chińska delegacja i Stany Zjednoczone oczekują, że uda się uzgodnić większość dalszych spornych kwestii. Oczywistym beneficjentem poprawy nastrojów w stosunku do potencjalnej umowy handlowej są Niemcy, ze względu na posiadanie dużej ilości fabryk w Stanach Zjednoczonych. Możliwe zniesienie większości taryf na samochody wyprodukowane w USA przyniesie również koniec problemów dla niemieckich koncernów samochodowych.
Niemniej przy okazji warto wspomnieć o tym, że od początku tego roku nie obserwowaliśmy dużego napływu nowego kapitału przez fundusze na Wall Street. Wobec tego można podejrzewać, że kupują mniejsi inwestorzy, a obecne wzrosty to możliwy efekt „panicznego" kupowania ze strony wspomnianych funduszy. Z drugiej strony fundusze ETF dawno nie zaliczyły tak intensywnego marca pod względem zakupów na Wall Street. Niemniej przechodząc do kolejnych mieszanych informacji dla amerykańskiego rynku akcji warto wspomnieć o danych makroekonomicznych opublikowanych dzisiejszego dnia. Po pierwsze raport ADP dotyczący wzrostu zatrudnienia wypadł fatalnie w okolicach 130 tys. Spada również indeks ISM dla sektora usług, choć wciąż pozostaje powyżej granicy spowolnienia oraz ekspansji. Po godzinie 17:00 widać było wzrost na DAXie na poziomie 1,77%. W Stanach liderem jest Nasdaq, który zyskuje ponad 1,0%.
W Polsce indeks WIG20 kolejny raz przeżywa bardzo dobrą sesję. Indeks wzrósł dzisiaj ponad 1,5% i melduje się kolejny raz powyżej poziomu 2400 punktów.
Michał Stajniak
Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB