Zapoczątkowana wczoraj wyprzedaż trwa, a kolor czerwony również dzisiaj dominuje na światowych giełdach. Spadki w Europie nie przekroczyły 2%, jednak panika za oceanem zdaje się przyspieszać w trakcie dzisiejszej sesji. Publikacja raportu NFP do pewnego stopnia zaskoczyła solidnym spadkiem stopy bezrobocia z 9,8% do 8,4%, choć samo zatrudnienie w sektorach pozarolniczych wypadło mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami, a rynek w niektórych pozycjach raportu doszukuje się “drugiego dna”.

W obliczu mocno taniejących spółek technologicznych światło dzienne ujrzały dziś doniesienia dotyczące SoftBanku, który miał rzekomo “ruszyć” indeksem Nasdaq, stając się przez to prawdziwą “grubą rybą”. Japoński konglomerat finansowy miał skupić opcje call z ekspozycją na amerykański rynek akcyjny (w szczególności spółki z sektora technologicznego) o wartości wielu miliardów dolarów, co mogło doprowadzić do obserwowanego rozgrzania rynku przed czwartkowym cofnięciem. Obserwowany w ostatnich tygodniach wzrost wartości pozycji opcji call w USA był głośnym tematem, a w obliczu tego zjawiska wiele spółek (jak chociażby Tesla czy Apple) cieszyło się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, co za tym idzie, potężnym wzrostem kursu akcji.

Co słychać na naszym rodzimym rynku? Najmocniej traciły dzisiaj indeksy średnich i małych spółek - mWIG40 zakończył dzień 1,32% niżej, natomiast sWIG80 zamknął się 0,93% pod kreską. Indeks blue-chipów (WIG20) okazał się być najbardziej odporny na falę spadków tracąc 0,63%.

Łukasz Pachucki
Dział Analiz XTB
[email protected]

Niniejszy materiał stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniająca dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE (MIFID II). Publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów lub jakiejkolwiek innej porady, w tym w zakresie doradztwa inwestycyjnego, w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2019, poz. 875 z póź. zm.). Publikacja handlowa sporządzona jest z zachowaniem najwyższej staranności, obiektywizmu, przedstawia stan faktyczny znany autorowi na datę sporządzenia i pozbawiona jest wszelkich elementów ocennych. Publikacja handlowa sporządzana jest bez uwzględnienia potrzeb klienta, jego indywidualnej sytuacji finansowej oraz nie prezentuje w żaden sposób jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Publikacja handlowa nie stanowi oferty sprzedaży, oferowania, subskrypcji, zaproszenia do nabycia, reklamy, promocji jakichkolwiek instrumentów finansowych. X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w tym w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji handlowej. W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości.