Bez rozstrzygnięć
Szymon Nowak, CFA, Biuro Maklerskie BNP Paribas BP
Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie nie przyniosła jakichkolwiek rozstrzygnięć na poziomie najważniejszych indeksów. WIG20 był relatywnie najsilniejszym indeksem na krajowym rynku, zyskując jedynie 0,16 proc. mWIG40 i sWIG80 straciły natomiast kolejno 0,13 i 0,42 proc. Tym samym wszystkie indeksy pozostają w trwającej od początku czerwca konsolidacji. W wypadku indeksu blue chips wyraźny trend boczny określony jest przez wsparcie na poziomie 2200 pkt i opór na poziomie 2300 pkt. Liderami wzrostów w segmencie największych spółek były CD Projekt i Allegro. CDR zyskał 7,37 proc. i była to najlepsza sesja producenta „Wiedźmina" i „Cyberpunka" od końca maja. Na tak dobrą sesję CD Projektu złożyło się kilka wydarzeń. Po pierwsze, „Cyberpunk 2077" po powrocie do PS Store okazał się najczęściej pobieraną przez graczy grą w czerwcu. Nie oznacza to jednak, iż spółka z tego tytułu osiągnie znaczące przychody, gdyż prawdopodobnie za dużą liczbą pobrań stoją gracze, którzy stwierdzili po premierze, iż gra pozostaje niegrywalna i obecnie chcą zobaczyć jak wygląda produkcja po dokonanych zmianach i poprawkach. Niemniej jednak pewna część pobrań z pewnością dotyczy nowych graczy. Drugim ważnym wydarzeniem było ogłoszenie przez Netflix, na grudzień, premiery drugiego sezonu serialu „Wiedźmin". Do tego czasu CD Projekt powinien opublikować wersję gry „Wiedźmin 3" na konsole nowej generacji, co jeszcze bardziej wydłuży ogon sprzedaży gry. Spółka zapowiedziała także nowe bezpłatne dodatki do gry, co powinno również zaktywizować graczy. Zwracamy jednakże uwagę, iż aktualizacja do wersji na konsole nowej generacji będzie dostępna dla aktualnych posiadaczy gry, stąd również i ten czynnik będzie miał ograniczony wpływ na wyniki spółki. W związku z powyższym aktualnie pozostajemy wciąż sceptyczni względem wyników CD Projektu w najbliższych kwartałach, a co za tym idzie z ostrożnością przyjmujemy wzrosty notowań.
Poza CD Projektem wyraźnie w dniu wczorajszym wyróżniało się Allegro zyskujące 2,99 proc., jak i Dino (2,84 proc.) oraz Orange (2,36 proc.). Z drugiej strony bardzo słabo radził sobie sektor bankowy. Najgorszą spółką w WIG20 był Santander, który stracił aż 4,07 proc. Cały subindeks WIG-Banki spadł 2,49 proc. i tym samym otworzył trzeci z rzędu spadkowy tydzień.
Na rynkach bazowych poniedziałkowa sesja w dużej mierze przebiegła w pozytywnych nastrojach. Niemiecki DAX30 zyskał 0,65 proc. i zakończył dzień nowym najwyższym zamknięciem w historii. Dobrą sesję mają również za sobą amerykańskie indeksy. Zarówno S&P 500 jak i Nasdaq 100 zyskały po ponad 0,3 proc.
Sesja w Azji kończy się w pozytywnych nastrojach. Nie przekłada się to jednak w godzinach porannych na notowania kontraktów terminowych na DAX30 i S&P 500, które minimalnie tracą. Powyższe pozwala oczekiwać dalszej konsolidacji na warszawskim parkiecie. W kontekście danych makroekonomicznych, najważniejszym wydarzeniem w dniu dzisiejszym będzie publikacja wskaźnika inflacji za czerwiec w Stanach Zjednoczonych. Tak zwany konsensus rynkowy zakłada wzrost wskaźnika inflacji bazowej o 0,4 proc. m./m. Wyższy wzrost zwiększałby oczekiwania względem normalizacji polityki monetarnej Fedu, co mogłoby zostać źle odebrane przez inwestorów. Niższy odczyt mógłby natomiast sprzyjać kupującym na rynkach giełdowych na bazie oczekiwań względem utrzymania programów pomocy i niskich stóp procentowych. Warto ponadto mieć na uwadze, iż w USA rozpoczyna się sezon publikacji wyników spółek za II kwartał.