WIG20 pod presją rynków bazowych

Pierwsza sesja tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniosła wzrost głównego indeksu, WIG20, o 0,44% podczas gdy mWIG40 podbił o 1,61%, a sWIG80 zwyżkował o 0,72%. Obroty na szerokim rynku wyniosły ponad 1,5 mld PLN z czego blisko 1,2 mld przypadło na WIG20.

Publikacja: 04.10.2021 17:42

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Jeszcze przed sesją nastroje wśród globalnych inwestorów były raczej ostrożne. Parkiety w Chinach kontynentalnych „miały wolne" niemniej Hang Seng zakończył handel ponad 2% spadkiem. Ponownie zaznaczył się temat Evergrande gdzie handel został wstrzymany – początkowo tłumaczono to kolejnym brakiem płatności od długu offshore, potem sugerowano iż chodzi o potencjalną transakcję sprzedaży spółki zależnej. Globalnie nastroje dodatkowo pogorszyły się po stracie sesji kasowej w USA, gdzie Nasdaq traci aktualnie ponad 2%. Zniżka sektora technologicznego tłumaczona jest rosnącymi rentownościami długu (co implikuje tapering w USA i  docelowe, wyższe stopy procentowe). W konsekwencji również WIG20 po godz. 15:30 „oddał" większą część zwyżek.

Lokalnie, w ramach WIG20, w dalszym ciągu pozytywnie wyróżniał się sektor bankowy. WIG-Banki zyskał dziś 1,75% wobec blisko 4% zwyżki z piątku. Wraz z ruchami na PLN czy kontraktach FRAs (na stopy %) wydaje się, iż jesteśmy świadkami rynkowego zakładu o wyraźną zmianę nastawienia RPP. Ponadto mocno prezentowała się „energetyka". W drugiej i trzeciej linii spółek obserwujemy kontynuację „weglowej hossy" z ponad 30% zwyżkami akcji m.in. Bumechu.

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 po raz kolejny prezentuje się wyraźnie mocniej od rynków bazowych. Problemem pozostaje jednak docelowa korelacja z parkietami zachodnimi, gdzie ewentualna mocniejsza korekta pogorszyłaby sentyment również w Warszawie.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC