Marcin Żółtek, wiceprezes TFI PZU, zwraca uwagę na kwestię rozliczania z zagranicznych inwestycji. Jego zdaniem w związku z tym dobrym wyborem mogą być fundusze inwestycyjne nastawione na zagranicę.
Do jego wypowiedzi odniósł się Grzegorz Zawada, dyrektor BM PKO BP. Stwierdził, że bardziej zaawansowani i zaangażowani inwestorzy powinni poradzić sobie z rozliczaniem zagranicznych inwestycji.
Piotr Borowski, członek zarządu GPW osobom zainteresowanym zagranicznymi rynkami proponuje instrumenty strukturyzowane, notowane na GPW. - To bardzo szeroka gama instrumentów rynku akcji czy surowców. Do tego ETF-y, których liczba na GPW będzie rosła - podpowiada Borowski.
- Kibicuję GPW, natomiast Covid-19 pobudził nowe podejście do inwestowania, mocno skorelowane ze spółkami technologicznymi czy ochrony zdrowia. Rekomendowałbym rozproszone inwestycje na giełdach zagranicznych w branże, które dają znacznie wyższe stopy zwrotu i mają znacznie lepsze perspektywy niż firmy, które są dzisiaj notowane na krajowej giełdzie - radzi Kozłowski. - Na polskiej giełdzie brakuje sektorów, które w tej chwili przeżywają bum - dodaje dyrektor BM Pekao.
- Dobre spółki znajdą się zarówno na GPW jak i za granicą. Dobór firmy jest kluczową umiejętnością inwestorów - dodaje Zawada.
Przed piętnastą rozpoczęła się rozmowa z Wiesławem Rozłuckim, pierwszym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
- Przychylam się do głosów, które przewidują znaczne ograniczenie pandemii w maju i czerwcu przyszłego roku. Gospodarka będzie odpowiednio rosnąć, o stagnacji nie ma mowy - mówi Rozłucki. - Jak to się przełoży na notowania giełdowe - tego jeszcze nie wiemy - dodaje.
- Obawiam się wzrostu podaży pieniądza. Rośnie zadłużenie w stosunku do PKB na świecie, co odbije się inflacją. Trudno oszacować jak wysoką - komentuje Rozłucki.
- Rynek kryptowalut praktycznie nie jest pod żadnym nadzorem. Dla osób o dużym profilu ryzyka jak najbardziej, ale dla przeciętnego inwestora to zbyt ostra jazda - ocenia Rozłucki.
W ostatniej debacie dzisiejszego E-Forum uczestnicy rozmawiają o typach inwestycyjnych na najbliższe miesiące z rynku akcji, walut i surowców.
Eksperci biorący udział w debacie o inwestycjach na 2021 r. wypowiadają się optymistycznie jeśli chodzi o złoto, któremu ma sprzyjać rosnąca podaż pieniądza. Spodziewają się także słabszego dolara wobec euro, m.in. w związku z gigantycznym programem pomocowym w Stanach Zjednoczonych.
Na zakończenie E-Forum rozmowa Andrzej Steca z Jarosławem Grzywińskim, szefem Praktyki Rynków Kapitałowych oraz partnerem w kancelarii Kochański & Partners. Jego zdaniem w przyszłym roku zdywersyfikowany portfel spółek zagranicznych z naciskiem na infrastrukturalne firmy amerykańskie. Grzywiński z optymizmem patrzy na dolara.
.
Poza panelami dyskusyjnymi zaplanowaliśmy również rozmowy z naszymi gośćmi. O 14:50 zapraszamy na wywiad z Wiesławem Rozłuckim, pierwszym prezesem GPW. Podsumowanie E-Forum zaplanowaliśmy na godzinę 16:35.