Stratedzy towarzystw funduszy inwestycyjnych aktualizują swoje prognozy. Lada dzień zrobią to największe na rynku towarzystwa, a na pierwszy front poszły te mniejsze. Wśród nich Investors TFI, które – w skrócie – spodziewa się trzech obniżek stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku w związku z pogorszeniem sytuacji na tamtejszym rynku pracy. Najbliższe miesiące będą zaś „sprawdzam” dla prognoz wzrostów wyników spółek na ten rok, a także efektów wdrażania rozwiązań sztucznej inteligencji. Ogółem jednak dyrektor inwestycji Jarosław Niedzielewski skłania się ku optymistycznemu scenariuszowi. – Jeśli dzisiaj rzeczywiście mamy do czynienia z rewolucją, jaką niesie za sobą sztuczna inteligencja, to jej obecni liderzy zapewne nimi dalej pozostaną – mówi Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji w Investors TFI. Jak zaznacza, zachowanie szerokiego amerykańskiego rynku akcji w I półroczu może budzić rozczarowanie, jednak zakładana poprawa marż i zysków sprawi, że hossa stanie się szersza, dołączy do niej więcej spółek.
Według Niedzielewskiego dalej może zyskiwać polska giełda. Podkreśla, że dobre wyniki – w związku z utrzymaniem się stóp procentowych bez zmian w ciągu najbliższych kilku kwartałów – przynosić będą banki, czyli główny sektor na GPW. Dodaje też, że historycznie wyceny polskich akcji są poniżej średniej, a dyskonto do innych rynków nadal się utrzymuje, na co „nie ma uzasadnienia”.
Czytaj więcej
Amerykański bank centralny – widząc pogorszenie na krajowym rynku pracy – jeszcze w tym roku trzykrotnie obniży stopy procentowe – twierdzi główny strateg Investors TFI. Do tego obecni liderzy hossy mają dalej zyskiwać, ale zwyżki staną się bardziej „demokratyczne”.
Pozytywnym nastawieniem do akcji zarówno krajowych, jak i globalnych dzieli się także Dariusz Świniarski, zarządzający Skarbiec TFI. I on spodziewa się bardziej demokratycznych wzrostów. – Europejskie rynki akcji wspiera bieżąca faza cyklu koniunkturalnego gospodarek starego kontynentu oraz zmiana nastawienia EBC i perspektywa dalszych obniżek stóp procentowych w strefie euro. Wyceny amerykańskich spółek rosną, dyskontując scenariusz miękkiego lądowania – tłumaczy ekspert Skarbiec TFI. Jak mówi, drugim czynnikiem wspierającym akcje jest rozwój sztucznej inteligencji. – Obecnie największy wpływ wywiera ona na największe spółki technologiczne, natomiast coraz więcej małych firm będzie dołączało do tego trendu, co pozwoli zwiększyć szerokość rynku – twierdzi. Świniarski podziela też opinię o wciąż atrakcyjnie wycenianych polskich spółkach, pomimo trwającej od października 2022 r. hossy.