Teraz hossa na rynku akcji ma się stać szersza

Dotychczas wzrosty głównych indeksów opierały się na kilku liderach. Prognozowana poprawa wyników spółek ma jednak sprawić, że zwyżki będą bardziej demokratyczne, obejmą kolejne firmy.

Publikacja: 10.07.2024 06:00

Teraz hossa na rynku akcji ma się stać szersza

Foto: AdobeStock

Stratedzy towarzystw funduszy inwestycyjnych aktualizują swoje prognozy. Lada dzień zrobią to największe na rynku towarzystwa, a na pierwszy front poszły te mniejsze. Wśród nich Investors TFI, które – w skrócie – spodziewa się trzech obniżek stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku w związku z pogorszeniem sytuacji na tamtejszym rynku pracy. Najbliższe miesiące będą zaś „sprawdzam” dla prognoz wzrostów wyników spółek na ten rok, a także efektów wdrażania rozwiązań sztucznej inteligencji. Ogółem jednak dyrektor inwestycji Jarosław Niedzielewski skłania się ku optymistycznemu scenariuszowi. – Jeśli dzisiaj rzeczywiście mamy do czynienia z rewolucją, jaką niesie za sobą sztuczna inteligencja, to jej obecni liderzy zapewne nimi dalej pozostaną – mówi Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji w Investors TFI. Jak zaznacza, zachowanie szerokiego amerykańskiego rynku akcji w I półroczu może budzić rozczarowanie, jednak zakładana poprawa marż i zysków sprawi, że hossa stanie się szersza, dołączy do niej więcej spółek.

Według Niedzielewskiego dalej może zyskiwać polska giełda. Podkreśla, że dobre wyniki – w związku z utrzymaniem się stóp procentowych bez zmian w ciągu najbliższych kilku kwartałów – przynosić będą banki, czyli główny sektor na GPW. Dodaje też, że historycznie wyceny polskich akcji są poniżej średniej, a dyskonto do innych rynków nadal się utrzymuje, na co „nie ma uzasadnienia”.

Czytaj więcej

Trzy cięcia stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku. „Fed spanikuje”

Pozytywnym nastawieniem do akcji zarówno krajowych, jak i globalnych dzieli się także Dariusz Świniarski, zarządzający Skarbiec TFI. I on spodziewa się bardziej demokratycznych wzrostów. – Europejskie rynki akcji wspiera bieżąca faza cyklu koniunkturalnego gospodarek starego kontynentu oraz zmiana nastawienia EBC i perspektywa dalszych obniżek stóp procentowych w strefie euro. Wyceny amerykańskich spółek rosną, dyskontując scenariusz miękkiego lądowania – tłumaczy ekspert Skarbiec TFI. Jak mówi, drugim czynnikiem wspierającym akcje jest rozwój sztucznej inteligencji. – Obecnie największy wpływ wywiera ona na największe spółki technologiczne, natomiast coraz więcej małych firm będzie dołączało do tego trendu, co pozwoli zwiększyć szerokość rynku – twierdzi. Świniarski podziela też opinię o wciąż atrakcyjnie wycenianych polskich spółkach, pomimo trwającej od października 2022 r. hossy.

O szansach na rekord WIG jeszcze w lipcu wspominał niedawno Sebastian Buczek, prezes Quercusa. On w kolejnych miesiącach spodziewa się jednak wzrostu zmienności na rynkach akcji, wskazując na „wymagające” wyceny spółek za oceanem oraz dojrzałą już zarówno czasem, jak i osiągnięciami hossę na GPW. Ogółem zarządzający liczą na lepsze zachowanie obligacji długoterminowych. .08

Finanse
Marcin Zieliński, FOR: Prywatyzacja przez giełdę? Świetny pomysł
Finanse
Ghelamco Invest zdecydował o emisji obligacji serii PZ9 o wartości nom. do 64 mln zł
Finanse
Żabka przybrała czerwone barwy. Od wtorku na GPW będzie można na tym zarobić
Finanse
Olivia Fin zwiększyła emisję obligacji serii P2024B do wartości nominalnej 60 mln zł
Finanse
MF uplasowało na rynku 7- i 15-letnie euroobligacje o łącznej wartości 3 mld euro
Finanse
Cinkciarz. pl i Conotoxia chcą pozwać PKO BP, będą się domagać co najmniej 1 mld zł odszkodowania