Opti TFI: WIG w dwa lata dojdzie do 100 tys.

Zarządzający przewidują, że w 2024 r. polskie spółki wciąż będą zyskiwać na wartości.

Publikacja: 03.01.2024 21:00

Opti TFI: WIG w dwa lata dojdzie do 100 tys.

Foto: Fotorzepa

Opti TFI liczy na kontynuację wzrostów GPW zapoczątkowanych w październiku.

„Rynek jest nadal tańszy od historycznych średnich, a będzie korzystać z obniżenia premii za ryzyko oraz szybkiej poprawy makro. Dodatkowo kolejne kwartały mogą przynieść obniżki stóp procentowych, co może poprawić mnożniki” – czytamy w strategii zarządzających na 2024 r. Ich zdaniem wciąż mamy niską podaż akcji na rynku. Popyt dodatkowo wspomagany reinwestycją dywidend i napływami z PPK.

Jeśli chodzi o S&P 500, eksperci Opti TFI zakładają raczej płaskie zachowanie rynku w 2024 r. i 15–20 proc. wzrostów w 2025 r. Lepiej mają zachowywać się mniejsze spółki na tle dużych. Słabsze zachowanie tzw. wspaniałej siódemki, czyli technologicznych gigantów, będzie wstrzymywać rynek, a obniżki stóp przez Fed są już uwzględnione w cenach. Scenariusz pozytywny dla S&P 500 mógłby się wydarzyć w 2024 r., m.in. gdyby rynek nadal kontynuował temat AI, a Joe Biden wygrał wybory.

Opti TFI oczekuje, że giełdy europejskie urosną po około 10 proc., osiągając poziom 525 pkt dla STOXX 600. Pozytywny scenariusz zakłada spadek premii za ryzyko (zmniejszanie presji inflacji oraz ryzyka geopolitycznego). Dodatkowo Europejski Bank Centralny może pozytywnie zaskoczyć tempem obniżek stóp procentowych.

Eksperci Opti TFI liczą na blisko 30-proc. wzrost WIG w trakcie dwóch lat, co oznacza, że może on osiągnąć poziom 100 tys. pkt w 2025 r. „Zakładając niską płynność polskiego rynku nie można wykluczyć tego scenariusza już pod koniec 2024 r., ale ten pozytywny scenariusz wiązałby się z szybszym obniżeniem stóp procentowych i skokową normalizacją premii za ryzyko” – czytamy.

Jak wskazują zarządzający, złoto zachowuje się korzystnie w warunkach spadku krótkoterminowych stóp dolarowych. „Zakładając spadek stóp w 2024 r. o około 100–150 pkt baz., istnieje przestrzeń do 10–20 proc. wzrostu cen złota” – podano. Popyt za strony banków centralnych (szczególnie krajów rozwijających się) nadal silnie wspiera ceny złota.

Finanse
Prezes GPW: Naszą wspólną ambicją powinno być podwojenie wielkości rynku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
MF sprzedało na przetargu obligacje za 8,3 mld zł, popyt sięgnął 10,2 mld zł
Finanse
Obniżki stóp nie cieszą wszystkich kredytobiorców
Finanse
Piątek na GPW: Dino z rekordem, wyzwania JSW, Będzin szaleje, Alior rozczarowuje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Finanse
Historyczny dzień na GPW. WIG w końcu przebił 100 tys. pkt
Finanse
Minister finansów: Giełda odzyskuje świetność. Szef KNF: Przełom dla GPW