Od wielu lat inwestowanie i spekulacja na światowych rynkach to nie tylko analiza danych makroekonomicznych, wyników spółek czy wykresów. Istotną rolę odgrywają w tym także geopolityka i technologia. Tych dwóch tematów nie zabraknie podczas ósmej edycji konferencji XTB Investing Masterclass, która odbędzie się 17 listopada w formie online. Udział w niej jest bezpłatny, a partnerami wydarzenia są gazeta giełdy i inwestorów „Parkiet” oraz „Rzeczpospolita”.
Ekonomia i świat
Jak przekonują organizatorzy XTB Investing Masterclass, to wydarzenie dla każdego inwestora – niezależnie od zaawansowania i preferowanego stylu inwestowania. To także najważniejsze tematy rynkowe wpływające na podejmowane decyzje inwestycyjne. Wśród nich są oczywiście te związane z bezpośrednią gospodarką. Padną więc pytania o to, jaki jest stan globalnej oraz polskiej gospodarki i czy faktycznie recesja nadal jest realnym zagrożeniem. Z tymi kwestiami zmierzą się m.in. były członek RPP prof. Łukasz Hardt, główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień i Wojciech Świder z UE w Poznaniu.Tak jak rok temu, podczas konferencji nie zabraknie wątków związanych z geopolityką. Mowa będzie więc o trwającej wojnie w Ukrainie czy też światowym wyścigu potęg, w którym uczestniczą Stany Zjednoczone i Chiny. Uczestnicy konferencji będą mogli wysłuchać przemyśleń m.in. gen. Waldemara Skrzypczaka, gen. Jarosława Kraszewskiego, prof. Bogdana Góralczyka czy też Jacka Bartosiaka.
AI w centrum uwagi
Od wielu miesięcy na światowych rynkach gorący jest temat sztucznej inteligencji. Podczas XTB Investing Masterclass padnie więc fundamentalne pytanie: czy sztuczna inteligencja stanie się kolejnym czynnikiem, który odmieni świat, w tym rynki finansowe? Wśród prelegentów w panelach dotyczących technologii znajdą się m.in. prof. Andrzej Dragan, Petros Psyllos, Michał Bernardelli, Piotr Nikel czy Marcin Tuszkiewicz.
– AI ma ogromny potencjał do zrewolucjonizowania branży EdTech. Wykorzystanie tej technologii umożliwi dostosowanie materiałów edukacyjnych do indywidualnych umiejętności i potrzeb uczniów. Dzięki analizie danych systemy edukacyjne oparte na AI mogą oferować również spersonalizowane ścieżki nauki. Kolejnym sektorem jest obszar ochrony zdrowia – mówi Piotr Nikel z firmy Syneris.
Wiele wskazuje na to, że jesteśmy dopiero u progu kolejnej rewolucji. Eksperci podkreślają, że obecne rozwiązania AI to dopiero początek, a jeszcze większe znaczenie dla światowych gospodarek będzie miała konwergencja sztucznej inteligencji z robotyką, biotechnologią, nanotechnologią, internetem rzeczy, internetem ciał, VR i AR, dronami, chmurami obliczeniowymi czy też interfejsami łączącymi mózg z komputerem.