Silna gospodarka, zjednoczeni obywatele oraz stabilny rynek kapitałowy niezbędne w obliczu wyzwań

„Najwyższym osiągnięciem jest pokonanie wroga bez walki" – to słowa, które wypowiedział Sun Tzu, jeden z największych starożytnych myślicieli Dalekiego Wschodu. W obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę musimy znaleźć sposób na to, jak bronić się oraz atakować bez wdawania się w bezpośrednią walkę z użyciem siły militarnej. Takim realnym orężem są przede wszystkim: silna gospodarka, stabilny system finansowy oraz własna waluta.

Publikacja: 27.04.2022 05:00

dr Marek Dietl prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

dr Marek Dietl prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Foto: materiały prasowe

Gdy spojrzy się dziś na notowania złotego oraz kursy warszawskich indeksów giełdowych sprzed wybuchu wojny, można dojść do wniosku, że polski rynek kapitałowy został, oczywiście pośrednio, zaatakowany. Rosyjskie pociski, które spadały zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy, spowodowały wyprzedaż krajowych aktywów. Chwilowa panika nie rozwinęła się jednak w długofalowy trend. Co więcej, dziś z pewnością możemy stwierdzić, że z sukcesem obroniliśmy się przed głębokim osłabieniem złotego czy silnymi spadkami cen polskich obligacji i akcji krajowych spółek. W ten sposób umocniliśmy naszą wiarygodność i pozycję w świecie finansów.

Zacietrzewieni liberałowie przeceniają rolę rynku jako ostatecznego rozwiązania wszelkich problemów gospodarczych, a zideologizowani socjaliści przeceniają zdolność państwa do sterowania całą gospodarką. Tymczasem podstawą kapitalizmu musi być wolność gospodarcza, ale państwo musi aktywnie koordynować procesy gospodarcze oraz zapobiegać ułomnościom rynku.

Najlepszą odpowiedź na pytanie, czy Polska zachowuje właściwe proporcje, dają trudne momenty, takie jak obecna wojna za naszą wschodnią granicą. Gdy priorytetem jest bezpieczeństwo, niezależność i stabilność – a nie tylko zyski – to spółki Skarbu Państwa stają się bardzo cennym aktywem i ważnym sprzymierzeńcem. Co więcej, zwiększona aktywność państwowych firm w tym okresie nie przeszkadza im w notowaniu historycznie wysokich, a niejednokrotnie rekordowych zysków. Tylko największe spółki Skarbu Państwa, wchodzące w skład indeksu WIG20, zarobiły w 2021 roku na czysto 33 mld złotych.

To przede wszystkim efekt zmian, które zaszły w polityce państwa w zakresie nadzoru właścicielskiego, szczególnie jeśli chodzi o korzystanie z zysków wypracowanych przez narodowych czempionów. Znaczna ich część jest obecnie przeznaczana na inwestycje, które przynoszą korzyści zarówno dla całej gospodarki, jak też zwiększają potencjał samych przedsiębiorstw. Spółki Skarbu Państwa wypracowują około 15 proc. PKB Polski, zapewniają miejsca pracy oraz reinwestują przychody w krajową gospodarkę. Słuszność zmiany dokonanej przez resort aktywów państwowych została zweryfikowana przez obecną trudną rzeczywistość. Co ważne, zaangażowanie w cele publiczne i społeczne nie odbywa się kosztem mniejszościowych udziałowców.

Jest jeszcze jeden element, który w ostatnim czasie pozwala osiągać spółkom Skarbu Państwa znakomite efekty – to synergia. Minister aktywów państwowych zainicjował projekt, którego podstawowym celem jest zwiększenie zakresu współdziałania poszczególnych firm. Pozwala to na zoptymalizowanie wykorzystania ich zasobów i osiągnięcie lepszych rezultatów, niż gdyby każda ze spółek podążała własną drogą. Przykładem jest realizowany przez GPW projekt Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego. Umożliwi on spółkom Skarbu Państwa wygenerowanie realnych oszczędności w obszarach związanych z obsługą transportu i logistyki przy jednoczesnym zachowaniu marży polskich przewoźników. Jest to niespotykany dotąd w Polsce przykład patriotyzmu gospodarczego.

Tempo i jakość rozwoju gospodarczego jest dzisiaj tym istotniejsze, bo funkcjonujemy w nowej rzeczywistości ekonomicznej i geopolitycznej. Oznacza ona nie tylko wyższe ceny surowców, ale również konieczność natychmiastowego zwiększenia nakładów na obronność i na inwestycje zapewniające niezależność energetyczną.

Polski rynek kapitałowy zdał test wiarygodności i stabilności, na jaki wystawiła go agresja Rosji na Ukrainę. Zdali go również sami Polacy. Silna gospodarka, zjednoczeni obywatele oraz stabilny rynek kapitałowy są niezbędnymi elementami w obliczu poważnych wyzwań.

Finanse
GPW z wyższymi przychodami i zyskami. Spadek EBITDA
Finanse
PZU wypłaci akcjonariuszom sutą dywidendę. Kurs w górę
Finanse
Unia rynków może przynieść więcej zagrożeń niż szans dla Polski
Finanse
Rezerwy NBP bronią złotego przed utratą wartości
Finanse
Na GlobalConnect wciąż hula wiatr. GPW głowi się nad tym rynkiem
Finanse
Szkolna Internetowa Gra Giełdowa rozstrzygnięta. Kto wygrał?