Podstawową zmianą wprowadzaną przez ustawę z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw jest obowiązkowa dematerializacja akcji. Dematerializacja polega na pozbawieniu akcji fizycznego nośnika (dokumentu) i zastąpieniu go zapisem elektronicznym. W związku z tym wyróżniane są akcje zdematerializowane (niemające formy dokumentu) oraz niezdematerializowane (mające postać dokumentu).
Cechą charakterystyczną akcji jako papieru wartościowego jest istnienie związku pomiędzy prawem a dokumentem. Związek ten ma wpływ na obrót akcjami. Wynikiem dematerializacji będzie w pewnym sensie rewolucja w zakresie rozporządzania akcjami, w tym najbardziej popularnych czynności, jak sprzedaż czy ustanowienie zastawu zwykłego oraz rejestrowego.
W obecnym stanie prawnym zbycie praw z akcji na okaziciela wymaga faktycznego wydania dokumentu akcji na rzecz nabywcy, z kolei przeniesienie praw z akcji imiennych następuje w wyniku złożenia pisemnego oświadczenia i przeniesienia posiadania. Z kolei ustanowienie zastawu zwykłego (cywilnego) wymaga zawarcia umowy zastawu w formie pisemnej z datą pewną oraz przeniesienia posiadania dokumentu akcji imiennej lub wydania dokumentu akcji na okaziciela zastawnikowi. Natomiast ustanowienie zastawu rejestrowego zamiast wręczenia dokumentu akcji wymaga zarejestrowania zastawu przez sąd.
Dematerializacja akcji nastąpi z mocy prawa 1 stycznia 2021 r. W tej dacie moc obowiązującą utracą dokumenty akcji wydane przez spółkę, a moc prawną uzyskają wpisy w rejestrze akcjonariuszy/zapisy akcji na rachunkach papierów wartościowych, co będzie miało wpływ na obrót akcjami.
Przed tą datą spółka będzie musiała pięciokrotnie wezwać akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji, a pierwsze wezwanie powinno zostać dokonane do 30 czerwca 2020 r. Teoretycznie można sobie wyobrazić sytuację, w której akcjonariusz składa dokumenty akcji w pierwszym możliwym terminie, a więc przez kilka miesięcy nie będzie posiadał dokumentów akcji. Jest to szczególnie istotne w przypadku papierów wartościowych na okaziciela, gdzie każde przeniesienie praw wymaga fizycznego wydania dokumentu. W praktyce oznaczałoby to całkowite wyłączenie z obrotu akcji na okaziciela do dnia 1 stycznia 2021 r.