Raz na jakiś czas zdarza się jednak inicjatywa legislacyjna, która odbiega od tego stereotypu, a w założeniu ma uporządkować system prawa w jakimś obszarze. Próbą zrobienia porządków w regulacjach na rynku kapitałowym jest, przesłany do konsultacji publicznych 20 lipca, projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku.
Projekt ten, zwany roboczo warzywniakiem, zakłada nowelizację 19 ustaw z obszaru rynku finansowego i ustaw z nim związanych. W uzasadnieniu czytamy, że ma on dostosowywać regulacje do sytuacji rynkowej, realizować postulaty SRRK, wzmacniać też ochronę inwestorów indywidualnych. Analiza tego projektu wskazuje, że rzeczywiście duża część jego regulacji mieści się w tak zdefiniowanych celach. Projektodawca próbuje jednak też przemycić rozwiązania, które w żadnej mierze nie dają się nimi uzasadnić.
W tym felietonie odniosę się do przykładów pozytywnych lub niejednoznacznych proponowanych w tym projekcie. Na przykłady negatywne oraz te wprowadzające zmiany przełomowe nie starczy tu miejsca.
W ramach przykładów pozytywnych należy wymienić te zmiany, które są naturalną konsekwencją rozwoju informatycznego. Mowa tu zarówno o umożliwieniu przesyłania do UKNF zawiadomień o zmianie statutów TFI w postaci elektronicznej, jak i wprowadzeniu obowiązku składania przez akcjonariuszy notyfikacji o znacznych pakietach akcji spółek publicznych za pomocą elektronicznego formularza. Wskazywanie zalet zastąpienia formy papierowej formą elektroniczną byłoby banalne, wspomnę tylko, że w jednym i drugim przypadku dotyczy to około tysiąca dokumentów rocznie. Wydaje się też, że ta druga zmiana jest naturalną konsekwencją wdrożenia z powodzeniem od 1 stycznia 2020 r. elektronicznego formularza dla przesyłanych na podstawie art. 19 MAR, notyfikacji insiderów o transakcjach.
W ramach przykładów pozytywnych mieszczą się również porządki związane z ujednoliceniem pojęć. Chodzi przede wszystkim o zastąpienie w regulacjach „oferowania instrumentów finansowych" pojęciem „plasowanie instrumentów finansowych" oraz zmianach w zakresie funduszy sekurytyzacyjnych dokonywanych w związku z rozpoczęciem stosowania rozporządzenia UE 2017/2402.