Raportowanie niefinansowe staje się nowym standardem na rynkach kapitałowych, bo inwestorzy, obok danych finansowych, szukają również informacji o relacji spółki wobec środowiska, społeczeństwa czy ładu korporacyjnego. W krajach Unii Europejskiej raportowanie niefinansowe jest wymogiem regulacyjnym wynikającym obecnie z dyrektywy NFRD (ang. Non-Financial Reporting Directive). Z kolei spółki notowane na rynkach poza UE obowiązują w tym zakresie takie standardy, jak GRI (Global Reporting Initiative), SASB (Sustainability Accounting Standards Board) czy zalecenia TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures). Szczególnie w ostatnim czasie rośnie znaczenie tego ostatniego.
Zalecenia grupy roboczej TCFD opublikowane w czerwcu 2017 r. zostały powszechnie przyjęte na całym świecie, a liczba organizacji deklarujących ich stosowanie wzrosła do 2627. Standardy TCFD zawierają zalecenia dotyczące sprawozdawczości w zakresie informacji finansowych związanych z klimatem oraz pokazują firmom, jak mają raportować wpływ ich działalności na środowisko i jak powinny rozumieć ryzyko i możliwości związane ze zmianami klimatycznymi.
TCFD opracowało klasyfikację, która pokazuje wpływ, jaki zmiany klimatyczne wywierają na organizacje. Wyszczególnione zostały dwie kategorie oddziaływania: skutki przejścia oraz skutki fizyczne. Pierwsze z nich odnoszą się do zagrożeń i szans związanych ze zmianami w gospodarce, które wynikają z przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Obejmują m.in. czynniki ekonomiczne, polityczne, technologiczne, które wywierają wpływ na ramy funkcjonowania całej gospodarki, poszczególnych sektorów oraz przedsiębiorstw. Natomiast skutki fizyczne odzwierciedlają zmiany warunków klimatycznych, np. zmieniająca się ilość, intensywność i terminy opadów, dostęp do surowców, które mogą mieć wpływ na przyszłą działalność przedsiębiorstw. Ocena tych kategorii była podstawą do opracowania zestawu jedenastu rekomendacji w czterech grupach: ład korporacyjny, strategia, zarządzanie ryzykiem oraz wskaźniki i cele.
Warto dodać, że już w 2019 roku Komisja Europejska wprowadziła zalecenia TCFD do wytycznych dotyczących sprawozdawczości w zakresie informacji niefinansowych. W ten trend wpisują się również działania GPW, która w swoim przewodniku po raportowaniu ESG dla emitentów zwraca uwagę na te rekomendacje. Natomiast wśród giełd światowym liderem w tym obszarze jest giełda japońska. Okazuje się bowiem, że w przeliczeniu na jeden kraj Japonia ma największą liczbę firm i organizacji, które raportują według TCFD. Według stanu na koniec bieżącego roku są to aż 542 podmioty. Skala tego zjawiska zachęciła operatora giełdowego z Tokio do przeanalizowania poziomu stosowania tych zasad.
Badaniem zostało objętych 259 spółek, które stanowią połowę kapitalizacji giełdowej w Japonii. W swojej analizie giełda japońska bazowała na danych z takich dokumentów spółek, jak sprawozdania roczne, raporty niefinansowe, raporty zintegrowane czy materiały wprost odnoszące się do stosowania wytycznych TCFD. Celem badania było zweryfikowanie istnienia informacji odpowiadających tym zaleceniom. Natomiast jakość ujawnionych informacji nie była poddana ocenie.