Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spotkanie Donalda Tuska z załogą firmy Rafako w styczniu 2023 r.
„Parkiet” dotarł do treści listu, jaki przygotowali przedstawiciele trzech związków zawodowych w Rafako. List pierwotnie miał trafić „tylko do rąk własnych Donalda Tuska”. Nam jednak udało się poznać treść tego listu. – Powtarza się sytuacja ze stycznia 2023 roku, kiedy podobne działania dużej spółki Skarbu Państwa niemalże doprowadziły do upadłości – czytamy. Chodzi o odstąpienie od dalszych rozmów przed Prokuratorią Generalną spółki JSW Koks dotyczącą realizacji projektu Elektrociepłowni Radlin. Związki zawodowe już w osobnym oświadczeniu podkreślają, że ich intencją nie było wskazywanie winnego w spółkach Skarbu Państwa. Apelują także do zarządu i PBG o zwołanie w możliwie najszybszym terminie NWZ z porządkiem obrad obejmującym przede wszystkim przygotowane projekty uchwał umożliwiających naprawdę bezwarunkową konwersję wierzytelności na akcje, uchwałę wycofującą ostatnią zmianę statutu Rafako przyznającą szczególne uprawnienia PBG (a po jej likwidacji spółce PBG Operator) oraz zmian w radzie nadzorczej, pozwalające podmiotom z grupy PFR na przejęcie kontroli nad spółką.– Zakład posiada nadal ogromne kompetencje oraz potencjał zarówno w sektorze energetycznym, jak i, w razie potrzeby, militarnym, co nie powinno być bez znaczenia – piszą związkowcy w oświadczeniu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy wiatrakowej wraz z poprawkami dotyczącymi mrożenia cen energii nie kończy dyskusji. Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje ustawę lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.
Członkowie poprzedniego zarządu oraz rady nadzorczej PGE Polskiej Grupy Energetycznej nie dostali absolutorium za 2024 r., kiedy przez pierwsze tygodnie poprzedniego roku pełnili jeszcze swoje funkcje. Walne zgromadzenie przyjęło zaś nowe cele zarządcze dla spółki.
Rachunki za prąd są odzwierciedleniem stanu energetyki. Nie dotyczy to tylko samej ceny, ale i profilu produkcji energii. Spółki zaczynają przedstawiać pierwsze oferty sprzedaży, które są rozwiązaniem pomiędzy taryfami ze stałą ceną a ceną dynamiczną.
Polenergia rusza z nowym etapem prac nad rozwojem morskich farm wiatrowych na Bałtyku, które rozwija razem z norweskim Equinorem. Po uzyskaniu finalnej decyzji inwestycyjnej i zamknięciu finansowania, firmy ruszają z budową. Na razie na lądzie.
Columbus Energy sprzedaje biznes inwestycyjny, a więc udziały w projektach fotowoltaicznych i wiatrowych. Spółka tłumaczy, że dzięki temu będzie mogła bardziej zaangażować się w realizację programu rządowego „Czyste Powietrze”. Realnie jednak dzięki tej decyzji spółka znacząco zredukuje dług, który ciągnął się za spółką od trzech lat.
Walne zgromadzenie Tauronu przyjęło uchwały ws. nieudzielenia absolutoriów byłemu prezesowi Tauronu Pawłowi Szczeszkowi i b. wiceprezesowi koncernu Arturowi Warzosze za czas ich pracy w 2023 r. i 2024 r. Absolutoria uzyskali pozostali członkowie zarządów i rad nadzorczych z tych okresów. W głosowaniu przeszła także uchwała ustalająca nowe cele zarządcze w spółce.