Trudna walka z zanieczyszczonym powietrzem

Smog znów atakuje polskie miasta. Do walki o czyste powietrze włączają się krajowe spółki energetyczne.

Publikacja: 19.12.2017 05:03

Trudna walka z zanieczyszczonym powietrzem

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Polska Grupa Energetyczna wybuduje moduły ciepłownicze przy dwóch blokach energetycznych w Rybniku. Inwestycja pochłonie 100 mln zł. Spółka podpisała w tym celu porozumienie z władzami Rybnika i operatorem lokalnej sieci ciepłowniczej – PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa. Projekt ma przyczynić się do ograniczenia tzw. niskiej emisji w regionie, która jest główną przyczyną smogu w wielu polskich miastach.

Jak wynika z ustaleń „Parkietu", nad projektami związanymi z walką ze smogiem pracuje także Energa. Spółka nie komentuje jednak tych doniesień.

Duża inwestycja

Foto: GG Parkiet

Planowana przez PGE inwestycja polegać ma na przebudowie elektrowni w Rybniku w sposób umożliwiający produkcję ciepła w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej, czyli w tzw. kogeneracji. To kluczowe narzędzie do walki z narastającym problemem niskiej emisji oraz smogu. Realizacja projektu pozwoli także na produkcję ciepła do ogrzewania wody użytkowej.

– Rybnickie porozumienie to pierwszy krok w realizacji strategii ciepłownictwa grupy PGE, którą zaprezentowaliśmy zaledwie kilka dni temu. To też pierwszy dowód na to, że PGE będzie liderem zmian środowiskowych w sektorze, wspierając samorządy w walce o czyste powietrze w polskich miastach – przekonuje Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Realizacja projektu będzie możliwa po uzyskaniu zgód organów korporacyjnych spółki.

Walka ze smogiem

W poniedziałek ze smogiem od rana zmagali się mieszkańcy centralnej i południowo-wschodniej Polski. Poziom zanieczyszczeń w naszym kraju był najgorszy w Europie. Mieliśmy do czynienia m.in. z podwyższonymi wskaźnikami pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 w Warszawie czy w Krakowie. Choć polski rząd od dawna zapowiada walkę ze smogiem, to na razie nie przekłada się to na realne działania. Spośród 14 punktów ogłoszonego na początku roku rządowego programu „Czyste powietrze" jak dotąd zrealizowano tylko jeden. Chodzi o wydanie rozporządzenia w sprawie wymagań emisyjnych dla kotłów węglowych. Nowe przepisy mają wyeliminować z obrotu handlowego piece najgorszej jakości, używane w gospodarstwach domowych i mniejszych ciepłowniach.

– Walka ze smogiem to proces, który może trwać nawet pięć–dziesięć lat. Dlatego tak ważne jest, żeby zacząć działać już teraz – alarmuje Aleksander Śniegocki z WiseEuropa.

Tymczasem wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiada, że kolejnymi krokami zapisanymi w programie „Czyste powietrze" będzie przyjęcie rozporządzeń określających normy jakościowe dla paliw stałych oraz walkę z ubóstwem energetycznym. Na aktywną walkę o czyste powietrze w przyszłorocznym budżecie państwa zarezerwowano 180 mln zł.

Energetyka
Analityk obniża wycenę akcji ZE PAK -u, ale nadal widzi potencjał
Energetyka
Polski rząd nie chce podatku od ogrzewania
Energetyka
Rozmowy ZE PAK–PGE bez szczęśliwego finału
Energetyka
PGE nieoczekiwanie nie przejmie projektu elektrowni od ZE PAK
Energetyka
Wnioski z hiszpańskiej awarii: dostawy prądu mają być zabezpieczone
Energetyka
Wiatraki i mrożenie cen prądu mogą jednak wrócić do Sejmu