Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Premier Mateusz Morawiecki chciałby bowiem wprowadzić do tych firm zaufanych ludzi i zaangażować je w realizację swojej polityki. Chodzi m.in. o przyśpieszenie budowy elektrowni atomowej, a także realizację programu rozwoju elektromobilności.
Jeśli chodzi o ustawę wprowadzającą ramy prawne do budowania infrastruktury e-ładowarek, to przeszła ona jak burza przez Sejm i jest na etapie procedowania w Senacie. Wiceminister energii Michał Kurtyka mówił, że dokument trafi do podpisu prezydenta w styczniu. Jak jednak alarmują firmy, Senat powinien wprowadzić poprawki. W innym razie może dojść do wstrzymania instalacji nowych ładowarek i demontażu starych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Grenevia podpisała umowę na zakup licencji na produkcję kompletnej turbiny wiatrowej. Dzięki kontraktowi Famur Gearo – firma odpowiadająca w Grupie Grenevia za obszar energetyki wiatrowej – zyska dostęp do technologii, która pozwoli budować krajowe kompetencje produkcyjne i oferować nowoczesne rozwiązania dla zmieniającego się rynku energetycznego w Polsce.
Nawet kilkanaście tysięcy firm z sektora MŚP będzie musiało zwrócić pieniądze z pomocy publicznej w postaci mrożonych cen za prąd w drugiej połowie 2024 r. Obowiązek złożenia specjalnych oświadczeń minął pod koniec czerwca.
W tegorocznych aukcjach OZE do sprzedaży przeznaczono 75,9 TWh zielonej energii.
Polski Komitet Energii Elektrycznej skupiający największe spółki energetyczne w Polsce apeluje o pilną reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.
Wydzielenie elektrowni węglowych ze spółek energetycznych miało im pozwolić na szybszą transformację. Brak NABE zdaniem rządu ma jej nie utrudnić. Banki finansując inwestycje kierują się przede wszystkim stopą zwrotu.
Spółki dystrybucyjne będące częścią grup energetycznych, zgodnie z założeniami pakietu antyblackoutowego powinny ściślej współpracować z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Spółki są wobec tego zdystansowane.