Indeks dużych spółek zyskał w czwartym miesiącu roku 1,65 proc. Trzykrotnie testował w kwietniu 2500 pkt i za każdym razem musiał uznać wyższość oporu. Pole bezpiecznych wahań zawęziło się tym samym do strefy między wspomnianą barierą a średnią z 50 sesji, która przebiega obecnie na poziomie 2425 pkt.
Szeroki WIG zyskał w kwietniu 2,2 proc., a różnica między nim a WIG20 wynika głównie z tego, że ten drugi został skorygowany o dywidendę banku Pekao. Szeroki indeks wprawdzie bił rekordy historyczne w ujęciu śródsesyjnym, ale na jego wykresie też wyklarował się silny opór przy poziomie 85 000 pkt.
Średni w korekcie
Indeksy mWIG40 i sWIG80 zakończyły kwiecień pod kreską, odpowiednio -0,65 proc. i -0,13 proc. Udany miały tylko początek miesiąca, gdy udało im się poprawić rekordy historyczne. Później oba wskaźniki weszły w fazę korekty i w takim układzie kończyły kwiecień. Udało im się jednak utrzymać powyżej średnich z 50 sesji, co daje techniczne podstawy do majowego optymizmu. Niestety, ten ostatni schładzają statystyki historyczne dla szerokiego indeksu.
WIG w maju na minusie?
Średnia zmiana notowań WIG na przestrzeni ostatnich 32 lat jest ujemna i wynosi -0,46 proc. Pod tym względem gorzej wypadają tylko czerwiec i wrzesień. Nawet jeśli z szeregu danych usuniemy wartości skrajne (wzrost o 9,2 proc. w maju 1994 r. i spadek o 11,6 proc. w maju 1998 r.), to średnia nadal pozostaje ujemna, rosnąc nieznacznie do -0,41 proc. Niezbyt obiecująco wygląda też trafność. W ciągu ostatnich 32 lat 18 majów było spadkowych, 13 wzrostowych, a jeden zakończył się na zerze. W efekcie mediana zmian jest ujemna (-0,43 proc.). Statystycznego obrazu nie poprawiają też uśrednienia zmian wzrostowych i spadkowych majów. W tym pierwszy przypadku średnia zwyżka wynosi 4,5 proc., a w drugim średnie zniżka -4,1 proc. Podsumowując – wartość oczekiwana dla indeksu WIG w maju jest ujemna, co sugeruje, by liczyć się z ryzykiem schłodzenia w najbliższych tygodniach. Wysoko położone WIG i WIG20, a także ich ostatnia niemoc przy oporach 85 000 pkt i 2500 pkt wpisują się w ten pesymistyczny obraz.