Czynsze wciąż nie rosną

Maleje liczba pustostanów na warszawskim rynku powierzchni biurowej. Zwiększony popyt nie przekłada się jednak na wzrost stawek czynszowych - wynika z najnowszego raportu Jones Lang LaSalle - Warsaw City Profile, który wkrótce ujrzy światło dzienne.

Publikacja: 29.09.2004 08:40

Obecnie w Warszawie jest około 2,25 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 926,5 tys. mkw. znajduje się w centrum miasta. W pierwszej połowie roku oddano do użytku około 101 tys. mkw. powierzchni biurowej. Większość nowych obiektów (76%) została ukończona poza centrum Warszawy. Specjaliści z Jones Lang LaSalle oczekują, że do końca bieżącego roku zostanie wybudowanych jeszcze 26,2 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Najlepiej poza centrum

Pod koniec drugiego kwartału 2004 r. wskaźnik powierzchni niewynajętej w Warszawie zanotował niewielki spadek, do 12,5%. Przy czym w centrum wyniósł 18,6%, natomiast poza nim, w wyniku ograniczonej podaży i rosnącego popytu, obniżył się znacznie, do 8,3%.

Całkowita ilość wynajętej powierzchni w pierwszej połowie 2004 r. (192,6 tys. mkw.) osiągnęła poziom dwa razy wyższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Większość powierzchni została wynajęta poza centrum, gdzie łącznie podpisano umowy na wynajem 127 tys. mkw. Znaczący udział (43%) to transakcje renegocjacji istniejących umów najmu.

Stawki bez zmian

Stawki czynszu za powierzchnie biurowe najwyższej jakości i w najlepszych lokalizacjach utrzymują się na stałym poziomie 20-21 euro za mkw. miesięcznie. Jednakże, ze względu na zwiększony pakiet ulg oferowanych najemcom, efektywne stawki czynszu netto są znacznie niższe. Poza centrum czynsze ustabilizowały się w granicach 14-15 euro za mkw. miesięcznie.

Mniej pustostanów

Analitycy z Jones Lang LaSalle uważają, że ograniczona podaż powierzchni biurowej w centrum miasta w ciągu następnych 18 miesięcy spowoduje spadek wskaźnika powierzchni niewynajętej. Zwracają jednak uwagę, że w 2006 r. planowane jest oddanie do użytku obiektów o łącznej powierzchni blisko 150 tys. mkw. (m.in. Złote Tarasy i Rondo 1). Może to negatywnie wpłynąć na sytuację w centrum miasta, jeżeli w tym czasie nie wzrośnie znacząco ilość wynajmowanej powierzchni.

Przewiduje się, że średni wskaźnik powierzchni niewynajętej w ciągu najbliższego roku lekko się obniży, ze względu na ograniczoną aktywność deweloperską. Wynika ona z faktu, iż wielu deweloperów szuka możliwości podpisania umów najmu (typu "pre-lease") jeszcze przed rozpoczęciem planowanej inwestycji. Na warszawskim rynku (szczególnie poza centrum) dostępna jest jednak duża liczba gotowych projektów z ważnymi pozwoleniami na budowę, które w każdej chwili mogą wystartować.

Efektywne trochę wyższe?

Zdaniem specjalistów z Jones Lang LaSalle, stawki czynszu za nowoczesne powierzchnie powinny ustabilizować się na obecnym poziomie, a w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy możemy spodziewać się redukcji dodatkowego pakietu oferowanego najemcom. To powinno wpłynąć na niewielki wzrost efektywnych stawek czynszu.

Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I półroczu 2025 roku
Budownictwo
Kto zbuduje terminal CPK w Baranowie? Warunki postępowania kością niezgody
Budownictwo
Sprzedaż mieszkań będzie rosnąć, ale nie gwałtownie
Budownictwo
JLL: sprzedaż nowych mieszkań będzie rosła w żółwim tempie
Budownictwo
Stare biurowce pod kilof. Wiek nie sprzyja wartości
Budownictwo
Flauta na rynku mieszkaniowym sprzyja konsumentom