W Polsce grupa zainteresowana jest prywatyzacją Remagu, który w ubiegłym roku miał 20 mln zł zysku netto. Na dniach resort skarbu ma wystosować zaproszenia do potencjalnych inwestorów zainteresowanych kupnem firmy. Kopex zamierza ubiegać się o zakup producenta kombajnów chodnikowych samodzielnie.
- Mamy pomysł na dalszy rozwój Remagu, wykorzystując szereg synergii produkcyjno-projektowych z naszą grupą, między innymi wykorzystując doświadczenie ZZM w produkcji kombajnów ścianowych a także w obszarze wejścia na rynki zagraniczne z kombajnami Remagu. Co ważne prywatyzacje,które przeprowadzaliśmy zawsze prowadziły do rozwoju przedsiębiorstw,zwiększenia zatrudnienia i wzrostu potencjału przejmowanych firm. - mówi Jędrzejewski. Kopex ma już wstępnie wynegocjowany pięcioletni kredyt inwestycyjny na sfinansowanie tej akwizycji.
W przypadku pozostałych zakupów grupa nie wyklucza innych form finansowania długoterminowego. - Z zagranicznych tematów najbliżej jesteśmy zakupu niewielkiej firmy z Australii. Negocjacje są zaawansowane i mogą się zakończyć jeszcze w tym roku - uważa inwestor. Takie transakcje, zdaniem spółki, pomogą grupie umocnić pozycję na głównych rynkach wydobywczych węgla. - Główny celem na przyszły rok jest zwiększenie udziału sprzedaży eksportowej maszyn górniczych. Po okresie budowania pozycji Grupy Kopex na rynkach zagranicznych Chin, Australii czy Rosji sądzimy, że teraz będziemy startować do kontraktów z pozycji znanego i cenionego za jakość producenta maszyn górniczych. - podkreśla Jędrzejewski.