Powracający na ścieżkę wzrostową sektor budownictwa mieszkaniowego oraz poprawa ogólnej sytuacji gospodarczej już w 2015 r. przyniosą znaczną poprawę na rynku chemii budowlanej w Polsce. Jak pokazują wyniki badania wśród firm wykonawczych, budynki mieszkalne odpowiadają aż za 80 proc. wolumenu robót z zakresu chemii budowlanej. Rynek dopełniają budynki komercyjne (10 proc.) oraz pozostałe, tj. zakłady przemysłowe i budynki publiczne (10 proc.).

Według najnowszego raportu firmy badawczej PMR zatytułowanego "Rynek chemii budowlanej w Polsce 2015 – Prognozy rozwoju na lata 2015-2020", po spadkowych dla branży chemii budowlanej latach 2013-2014, w latach kolejnych oczekiwane jest ponowne przyspieszenie w tym sektorze. Analitycy PMR oczekują, że w latach 2015-2016 rynek będzie rósł w tempie 4-5 proc. rocznie i ustabilizuje się na poziomie ok. 4,2 mln ton w latach 2017-2018. Nadchodzącą poprawę koniunktury potwierdzają także wyniki kolejnej edycji badania przeprowadzonego na próbie ponad 300 małych i średnich firm budowlanych realizujących roboty z zakresu chemii budowlanej. Wartość indeksu koniunktury w branży chemii budowlanej w najnowszym badaniu wyniosła 20,4 pkt., co jest poprawą o 4,4 pkt. w stosunku do grudnia 2013 r. W czterech z pięciu badanych segmentów chemii budowlanej odnotowano wyraźną poprawę koniunktury.

Wyjątek stanowi branża systemów ociepleń, w przypadku której poziom optymizmu na rynku pozostał na poziomie sprzed roku. - Głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy są zmniejszająca się pula prac termomodernizacyjnych, a także słabe wyniki budownictwa jednorodzinnego, odpowiadającego za dwie trzecie rynku systemów ociepleń - wyjaśnia Bartłomiej Sosna, główny analityk rynku budowlanego w PMR i autor raportu.

- Pomiędzy 2012 a 2014 r. udział robót termomodernizacyjnych spadł z 54 proc. do nieco ponad 40 proc. oddając większościowy udział nowym budynkom. Postępujące w ostatnich latach intensywne działania termomodernizacyjne sprawiły, że odsetek budynków wymagających pilnego remontu a także liczba inwestorów posiadających środki na takie przedsięwzięcia wyraźnie się zmniejszyły – dodaje.