Inwestorzy indywidualni wyraźnie obniżyli loty

Brokerzy skoncentrowani na obsłudze klientów detalicznych z pewnością nie zaliczą ubiegłego roku do udanych. Wydarzenia rynkowe nie sprzyjały aktywności tej grupy.

Publikacja: 31.01.2019 05:00

Inwestorzy indywidualni wyraźnie obniżyli loty

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Ubiegły rok zdecydowanie nie należał do inwestorów indywidualnych. Już dane za I półrocze 2018 r. opublikowane przez GPW wskazywały, że ta grupa inwestorów dość mocno ograniczyła swoją aktywność rynkową. II półrocze nie przyniosło poprawy, a wiele wskazuje, że pod tym względem było nawet jeszcze gorzej.

Stracony rok

Oficjalne dane GPW za I półrocze 2018 r. wskazywały, że inwestorzy indywidualni odpowiadali za 12 proc. obrotów zrealizowanych w tym czasie na rynku akcji. Patrząc na aktywność domów maklerskich skoncentrowanych na obsłudze tej grupy klientów, wiele wskazuje na to, że nie było to jeszcze rynkowe dno. W drugiej połowie roku większość brokerów detalicznych znowu bowiem obniżyła loty.

Obroty zrealizowane przez DM Pekao w II półroczu były o prawie 18 proc. niższe niż w I półroczu. DM Banku BPS zaliczyły prawie 15-proc. spadek. O 5 proc. spadły również obroty w CDM Pekao, a w BM Alior Banku o 2 proc. Na tym tle wyróżnia się BM ING Banku Śląskiego, które praktycznie powtórzyło wynik z I półrocza. Nie zmienia to jednak faktu, że w ujęciu łącznym wskazane podmioty zmniejszyły wartość zrealizowanych transakcji o ponad 5 proc. Kontrastuje to ze statystykami dotyczącymi całego rynku, gdzie wartość obrotów w II półroczu była nawet nieznacznie wyższa niż w pierwszej połowie roku.

GG Parkiet

Postawa inwestorów w II półroczu rzutuje także na statystyki całoroczne. Większość brokerów detalicznych w 2018 r. zmniejszyła aktywność o około 30 proc. w porównaniu z 2017 r. Cały rynek również się skurczył, ale o „jedynie" 14 proc.

Nie ma więc wątpliwości, że udział inwestorów indywidualnych w obrotach, który w 2017 r. sięgnął 16 proc., jest nie do powtórzenia. Wiadomo, że jest źle, a pytanie brzmi tylko jak bardzo. Brokerzy wskazują, że całoroczne statystyki będą oscylowały w granicach 12 proc., czyli historycznego minimum.

Czekanie na przełom

Powodów takiego stanu rzeczy jest oczywiście kilka. Przede wszystkim 2018 r. upłynął pod znakiem spadków, szczególnie w segmencie średnich i małych spółek, na których zwyczajowo koncentruje się uwaga inwestorów indywidualnych. Piętno odcisnęły też inne wydarzenia rynkowe, czyli m.in. sprawa GetBacku i jej wszystkie dalsze odsłony czy też zamieszanie wokół byłego przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego. Wszystko to mocno podważyło zaufanie do rynku kapitałowego.

– Aktywność inwestorów indywidualnych zależy od wielu czynników, wśród których kluczowym elementem jest koniunktura na rynku akcji GPW. Na szerokim rynku w 2018 r. dominowały spadki, trudno więc było oczekiwać dużej aktywności inwestorów indywidualnych, którzy w większości nie dokonują głębokich analiz przy podejmowaniu decyzji – mówi Marek Pokrywka, dyrektor w DM BOŚ. Czy jest szansa, że ten rok będzie lepszy w wykonaniu inwestorów indywidualnych?

– Aktywność tej grupy klientów wzrasta podczas trwających odpowiednio długo (minimum kilka miesięcy) trendów wzrostowych z uwagi na to, że ich decyzje inwestycyjne opierają się na podążaniu za trendem. Brak na GPW rynku, który reprezentowałby duże spektrum gospodarki, powoduje, że w okresach słabszej koniunktury inwestowanie polegające na podążaniu za trendem wzrostowym danej branży (mierzonej wartością indeksu) jest w praktyce trudne w realizacji. Generalnie rzecz ujmując, jeżeli o zyskach decyduje prosta ekspozycja na dany segment rynku, wówczas zainteresowanie klientów indywidualnych GPW wzrasta – uważa Pokrywka.

Biura maklerskie
Akcjonariusze XTB wstrzymują oddech. Czym zaskoczy spółka?
Biura maklerskie
Wzrosty na GPW są do utrzymania. Słabsze może być II półrocze
Biura maklerskie
Korektę rynkową można uznać już za zakończoną?
Biura maklerskie
Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?
Biura maklerskie
Nowe, maklerskie posiłki
Biura maklerskie
Polskim brokerom marzą się kryptowaluty. Doczekają się przyzwolenia od nadzorcy?