Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Aktualizacja: 27.09.2023 23:38 Publikacja: 04.06.2023 09:53
Foto: parkiet.com
parkiet.com
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com
Kilka dni wystarczyło, by podaż ściągnęła indeksy akcji w Polsce i na świecie o kilka półek niżej. Dominacja sprzedających jest jak na razie bezdyskusyjna, a mimo silnej wyprzedaży nie widać oznak do zmiany trendów.
Jak zaspokoić potrzebę przemieszczania się ludzi i towarów, a jednocześnie ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko i społeczeństwo?
Ekonomiści są podzieleni w ocenie, czy skuteczna walka z inflacją wymaga dodatnich realnych stóp procentowych. Niewielką przewagę mają ci, którzy sądzą, że tak radykalne zaostrzenie polityki pieniężnej nie jest konieczne.
Po pandemicznym odbiciu majątki giełdowych rekinów w latach 2020–2021 rosły szybciej niż WIG. Teraz obserwujemy sytuację odwrotną. W ciągu ostatnich kilku miesięcy dziesięciu czołowych prywatnych inwestorów straciło łącznie niemal 20 mld zł.
W tym sezonie inwestorzy mają jeszcze szansę załapać się na atrakcyjne wypłaty.
NewConnect wystartował u schyłku ówczesnej hossy, pod koniec wakacji 2007 r. Do końca 2007 r. zadebiutowały na nim 24 spółki, a w kolejnych latach liczba ta rosła.
Wyprzedaż z ostatnich miesięcy zaskoczyła inwestorów, a to może jeszcze nie być koniec przeceny. Trzy sygnały z szerokiego rynku GPW wskazują, że przed nami jeszcze kilka ciężkich miesięcy, a w tym czasie należy spodziewać się nawet 20-procentowych zniżek. Na domiar złego pesymizmem tchnie także większość prognoz dla największej na świecie giełdy nowojorskiej.
Indeks WIG20 cały poprzedni tydzień balansował wokół poziomu 1950 pkt. Byki na warszawskim parkiecie zachowują spokój, ale mają zadanie do wykonania – oceniają maklerzy.
Miniony tydzień upłynął pod znakiem przewagi podaży. Rynkom nie pomógł Fed, który zaostrzył swoje plany na przyszły rok. W efekcie WIG20 po raz drugi testował średnią z 200 sesji. Czy to oznacza koniec hossy?
Wyniki finansowe za I półrocze 2023 r. zdają się potwierdzać wcześniejsze obawy analityków, że trwający rok dla wielu spółek będzie bardziej wymagający niż poprzedni. Widać to nawet w przychodach ze sprzedaży, które spadają.
Maluchy bardzo rzadko są obiektem zainteresowania analityków, co nie ułatwia podejmowania decyzji inwestycyjnych w tym segmencie.
Na warszawskiej giełdzie od lat najwięcej do powiedzenia mają inwestorzy zagraniczni, których pozycja w ostatnich latach wzrastała.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Złoty z walutowego nieba w ledwie kilka tygodni spadł w same otchłanie piekieł. To zjawisko dotyczy jednak całego regionu, bo w czasie rynkowych zawirowań okazuje się, że ostrożna polityka pieniężna popłaca.
Okres szybkiego hamowania inflacji dobiega końca. Utrzymująca się presja na wzrost cen w coraz większym stopniu będzie konsekwencją odbicia konsumpcji, któremu będzie sprzyjał szybki wzrost płac i ekspansywna polityka gospodarcza.
Trzeci kwartał przyniósł powrót siły waluty USA. Tylko nielicznym jednostkom płatniczym udało się w jego trakcie umocnić wobec „zielonego”. Do największych zaskoczeń należała silna aprecjacja waluty Afganistanu.
XTB poszerza zasięg nowego produktu. Jego pojawienie się w Polsce jest jedynie kwestią czasu.
Spółka, która stworzyła oparty na sztucznej inteligencji program ChatGPT, chce sprzedać część swoich akcji inwestorom w ofercie prywatnej.
Wydaje się, że dopiero w momencie pogorszenia sytuacji w amerykańskiej gospodarce bądź w momencie zwiększenia podaży ze strony OPEC+.
Ministerstwo Finansów sprzedało cały, przygotowany na regularną, środową aukcję, pakiet obligacji o wartości 8 mld zł.
Spółka notuje nie tylko coraz mniejszą liczbę zleceń składanych przez odbiorców, ale i zniżki cen.
Zarządy i akcjonariusze giełdowych ASI w ostatnich tygodniach na brak emocji narzekać nie mogą. Na skutek legislacyjnego bałaganu nadal nie wiadomo, jak traktować giełdowe podmioty z tej grupy.
PwC, EY, KPMG i pozostałe firmy audytorskie będą mieć więcej pracy po decyzji Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Już zwiększają zatrudnienie – wynika z naszych informacji.
Koncern nie radzi sobie z terminową realizacją ogłaszanych inwestycji. Właśnie okazało się, że sztandarowy projekt zależnego Anwilu ma kolejne opóźnienie. I nie on jeden.
Mocno rozciągnięty w czasie sezon publikacji wyników spółek z warszawskiej giełdy za II kwartał właśnie dobiega końca. Część z nich może zaliczyć ten okres do udanych, dając inwestorom nadzieje na kolejne pomyślne kwartały.
Modowa platforma e-commerce rośnie wolniej niż przez ostatnie lata – sygnalizuje zarząd.
Manufaktura chce spłacić wierzycieli gotówką. Zgodzą się albo spółkę czeka wyprzedaż majątku.
Wykonawca na połowę grudnia wyznaczył nowy termin zakończenia inwestycji w blok energetyczny.
Największy sprzedawca energii, Polska Grupa Energetyczna, produkuje mniej prądu z węgla i mniej sprzedaje, ale wysokie ceny zwiększają przychody. Koszty węgla obniżają jednak zysk.
Największym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów cieszy się branża nowych technologii.
Pojawiają się obawy o to, że efekty zaostrzenia polityki monetarnej w końcu się pojawią i zaczną przeszkadzać rodzącemu się ożywieniu.
Grecja wykorzysta migrantów do ciężkich prac przy budowie infrastruktury.
Były szef niemieckiej spółki Wirecard miał działać jako rosyjski agent.
Zmieniające się otoczenie regulacyjne oraz sposób stosowania regulacji w istotny sposób wpływają na funkcjonowanie rad nadzorczych i na ryzyko osób fizycznych związane z pełnieniem funkcji w radzie. Jednocześnie czynniki te nie są kompensowane przez wzrost wynagrodzeń, co prowadzić może do negatywnej selekcji, a przez to do obniżenia poziomu ładu korporacyjnego w polskich spółkach giełdowych.
Mimo osłabienia popytu internetowy dystrybutor jednośladów i akcesoriów rowerowych widzi miejsce do wzrostu sprzedaży.
Niemal 12 proc. Polaków zainwestowało w kryptowaluty – wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Co ciekawe, dokonujemy takich transakcji, choć – jak wskazują badania – większość z nas postrzega je jako ryzykowne.
Rząd zrealizował ważny punkt projektu atomowego. Sposób finansowania nadal nieznany.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas