Osoby, które zmieściły się w rankingu, zgromadziły majątek większy niż produkt krajowy brutto Niemiec, jedynego kraju, gdzie w ostatnim roku liczba miliarderów się zmniejszyła. Natomiast nadal najwięcej bardzo bogatych ludzi mieszka w Stanach Zjednoczonych, chociaż w tej chwili co trzeci miliarder na liście pochodzi z USA, podczas gdy jeszcze rok temu Amerykaninem był co drugi krezus.

Znacznie wolniej też niż kiedyś przybywa w Ameryce ludzi bardzo bogatych. Nie zmienia to faktu, że najbardziej spektakularne kariery, takie jak chociażby założycieli Facebooka, nadal można zrobić jednak w Stanach. Facebook wyceniany dzisiaj na 50 mld dol. „dostarczył” tegorocznemu rankingowi „Forbesa” trzech miliarderów. Majątek założyciela tego najsłynniejszego portalu społecznościowego Marka Zuckerberga wzrósł ponaddwukrotnie (238 proc.), do 13,5 mld dol. Przy tym jeden z najbliższych współpracowników Zuckerberga i jego przyjaciel 26-letni Dustin Moskovitz jest najmłodszym miliarderem na świecie. Zuckerberg jest od niego starszy o całe osiem dni.

Najszybciej bardzo bogatych ludzi przybywa w krajach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny). Stamtąd pochodzi 108 z 214 nowych nazwisk, które mogą poszczycić się majątkiem powyżej miliarda dolarów.

Nowy lider telekomunikacyjny magnat Carlos Slim Helu „dorzucił” do swojej fortuny 20,5 mld dol., więcej niż ktokolwiek inny na liście. Wyceniając akcje firm należące do Slima, autorzy rankingu podsumowali jego majątek na 74 mld dol. Dopiero za Slimem znaleźli się dotychczasowi liderzy rankingu – Bill Gates, który po oddaniu części majątku na cele charytatywne został z 56 mld dol. (o 3 mld więcej niż rok wcześniej). Na trzecim miejscu zmieścił się Warren Buffett „mędrzec z Omahy” wyceniony na 50 mld dol. W ubiegłym roku dorzucił do swojej fortuny tyle samo co Gates. Teraz jednak najszybciej przybywa bardzo bogatych ludzi w regionie Azji i Pacyfiku – jest ich już 332 z nieco ponad 1200 w porównaniu z zaledwie 130 w najtrudniejszym momencie kryzysu finansowego. Przy tym majątek Azjatów rośnie najczęściej wówczas, gdy mają oni udziały w spółkach giełdowych.

Najbogatszym Azjatą pozostaje jednak indyjski przemysłowiec Lakshmi Mittal, właściciel giganta hutniczego Arcelor Mittal Steel. Na liście znalazł się na szóstym miejscu z majątkiem 31,1 mld dol. Tuż za nim uplasował się Eike Battista, człowiek, który sprawił, że igrzyska olimpijskie 2016 odbędą się w Rio de Janeiro.