Według danych BGK z drugiego naboru w ramach programu „Kredyt na innowacje technologiczne", wnioski finansowane kredytami ING BSK otrzymały dofinansowanie przekraczające 100 mln złotych, co przełoży się na wolumen kredytów technologicznych w wysokości co najmniej 250 mln złotych. Daje to ponad 20 proc. udziału w rynku. Kredyty te są udzielane innowacyjnym przedsiębiorstwom, które nabywają technologie lub wdrażają własne rozwiązania.
- Jesteśmy otwarci na współpracę z innowacyjnymi przedsiębiorstwami i finansowanie nowych technologii, które służą rozwojowi MSP. Kredyty technologiczne pokazują, że istnieje silna tendencja do rozwijania innowacji i duży popyt na dotacje do wdrożeń nowych technologii. Dzięki nim firmy mogą oferować produkty i usługi całkowicie nowe lub znacząco udoskonalone, co powoduje istotny rozwój przedsiębiorstw i duże korzyści dla firm oraz ich klientów – mówi Michał Bolesławski, wiceprezes ING BSK, odpowiedzialny za obszar korporacyjny.
ING Bank Śląski udziela kredytów technologicznych w ramach umowy współpracy podpisanej z BGK. Po przyznaniu promesy takiego kredytu, przedsiębiorca z sektora MSP składa wniosek o dofinansowanie wdrożenia nowej technologii. Przedsiębiorca otrzymuje wsparcie finansowe w postaci premii technologicznej, która jest przeznaczona na spłatę części kredytu technologicznego. Pozostała część finansuje udział własny przedsiębiorcy i jest spłacana w ciągu kilku lat.
- Udzielamy nie tylko finansowania, ale także wsparcia merytorycznego firmom, które się ubiegają o dotacje i promesy takich kredytów. Pracujemy z przedsiębiorcami na każdym etapie projektu, od finansowania badań i prac rozwojowych, na podstawie których powstają nowe technologie, kształtowania montażu finansowego projektów, po udzielanie pomocy przy staraniu się o dotacje – powiedział Eligiusz Nowakowski, ekspert ds. kredytów unijnych w ING Banku Śląskim.
W Działaniu 3.2.2 „Kredyt na innowacje technologiczne" Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w naborach wniosków o dofinansowanie w poprzednim roku ING Bank Śląski wydał najwięcej promes kredytu technologicznego dla przedsiębiorstw starających się o dotacje. Spośród 143 przyznanych przez BGK dotacji, 26 przyznanych zostało klientom ING Banku Śląskiego. Z kwoty dotacji (511 mln złotych) ponad 20 proc. (109 mln złotych) pozyskali klienci tego banku. W poprzednich naborach wniosków o dotacje bank również był liderem w liczbie wydawanych promes czy wolumenu udzielanych kredytów.