- Obecna sytuacja polskiego sektora bankowego jest stabilna, sytuacja polskiej gospodarki jest również stabilna. Sektor bankowy nie generuje istotnych ryzyk - powiedział Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF podczas Forum Bankowego.
W dużej mierze dobra kondycja banków wynika z wysokiego ich dokapitalizowania. - Utrzymanie wysokiego poziomu wymogów kapitałowych jest istotne dla stabilności polskiego sektora bankowego, szczególnie w sytuacji niepewności politycznej na świecie. Obecnie wymogi kapitałowe, których realizację KNF nadzoruje, mogą się wydawać niepotrzebnym obciążeniem dla sektora bankowego, bo warunki są sprzyjające do rozwoju sektora przedsiębiorstw – mówił Chrzanowski. Zaznaczył jednak, że wymogi te są czymś, co może być doceniane później, gdy cykl koniunkturalny w gospodarce odwróci się i możemy potencjalnie borykać się ze skutkami materializacji ryzyka. - Zwłaszcza teraz, w warunkach niepewności, która wynika też ze zmian politycznych w Europie i USA, wydaje się, że utrzymanie wysokich kapitałów będzie budowało stabilność polskiego sektora bankowego – dodał.
Chrzanowski, który szefuje KNF od października, zaznaczył, że dla nadzoru szczególnie ważna jest troska o zapewnienie wysokiej odporności sektora bankowego na sytuacje kryzysowe. - Regulacje bezpośrednie, które implementujemy są ograniczeniem dla rozwoju sektora, ale te regulacje służą budowaniu stabilności sektora bankowego. Nie powinny one być postrzegane jako dodatkowy koszt, ale inwestycja w bezpieczeństwo – tłumaczył. Banki prawdopodobnie zatem nie mają co liczyć na obniżenie wymogów kapitałowych, przez które tylko nieliczne instytucje (prawdopodobnie dwie) będą mogły w tym roku wypłacić dywidendy.
Głównym tematem bankowym w ostatnich dwóch latach w Polsce są mieszkaniowe kredyty walutowe, ale pojawia się także inne ryzyko – wzrostu stóp procentowych dla kredytów złotowych (o zmienną stopę oparte są prawie wszystkie hipoteki). Chrzanowski wypowiadał się m.in. o kredytach mieszkaniowych. - Należy zgodzić się z tezą, że sytuacja w której niemal 100 procent kredytów mieszkaniowych udzielonych jest ze zmiennym oprocentowaniem jest sytuacją nietypową. Istnienie kredytów mieszkaniowych o stałej stopie mogłoby stworzyć klientom większą możliwość wyboru - dodał. Zaznaczył jednak, że KNF nie planuje faworyzować kredytów o stałym oprocentowaniu. - Między innymi dlatego, że wiążą się one z pewnym zagrożeniem dla sektora finansów, a także są po prostu droższe dla klientów - mówił szef KNF.
Zdaniem Chrzanowskiego należy jednoznacznie docenić rolę dobrze skapitalizowanego sektora bankowego we wsparciu tempa wzrostu gospodarczego. - Należy zapewnić stabilność w przyszłości - tak, aby sektor bankowy jako pozytywny katalizator zmian, rozwoju gospodarczego nie stał się obciążeniem - dodał szef KNF.