Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Banku Polska.
W grze mają pozostawać hiszpański Santander, właściciel BZ WBK (trzeci gracz w naszym kraju), oraz portugalski BCP, właściciel Millennium (szósty kredytodawca). Deutsche Bank, BCP, Santander i Commerzbank odmówiły komentarza.
Deutsche Bank Polska to 11. pod względem wielkości aktywów bank w naszym kraju, ma bilans wart 39,7 mld zł. Jego niemiecka spółka matka miałaby go sprzedać nie ze względu na duże zainteresowanie i dobre zyski z transakcji, ale z przymusu – aby poprawić własną pozycję kapitałową. Najpewniej na sprzedaż trafiłaby część banku, do której zalicza się także mikro- i małe firmy oraz private banking. Transakcji miałyby nie podlegać bankowość korporacyjna i inwestycyjna (rozwinięta dzięki spółce matce mającej sporo dużych klientów globalnych i dostęp do rozległej sieci na świecie). W banku miałby pozostać też spory portfel kredytów walutowych. Według nieoficjalnych doniesień transakcja miałaby być warta około 450 mln USD (1,6–1,7 mld zł).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, jednak na razie sektor wydaje się zupełnie na te posunięcia niewrażliwy. Sprawdzamy, jak długo potrwa ta „odporność” i jakie są perspektywy rentowności banków w obliczu dalszego luzowania polityki pieniężnej – prognozuje się jeszcze dwie obniżki w tym roku.
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.