Paweł Radwański

Optymizm przyhamował

Ostatnie dni przyniosły wyhamowanie optymizmu, jaki powrócił na rynki w połowie marca. Sygnałem ostrzegawczym dla wielu inwestorów mogły być pojawiające się coraz częściej niekorzystne prognozy makroekonomiczne, wskazujące na długotrwałą recesję. Pesymistyczne szacunki wzmacniane były też bieżącymi odczytami makro, głównie z amerykańskiego rynku pracy.

Na co liczą inwestorzy

Napływające w ostatnich dniach dane makroekonomiczne nie napawały optymizmem. Dotyczy to przede wszystkim amerykańskiego rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia skoczyła z 3,5 proc. w lutym do 4,4 proc. w marcu.

Wygrani i przegrani

Miniony tydzień wniósł na krajowy rynek powiew nadziei.

Co zaszkodziło złotemu?

Ostatnie dni przyniosły konsolidację EUR/PLN w przedziale 4,28–4,30, przy czym kurs częściej przebywał bliżej górnej granicy tego przedziału.

Złoty z szansą na umocnienie

Pierwsza połowa listopada przyniosła korektę rajdu złotego z października, jednak już w połowie miesiąca znów rysuje się możliwość umocnienia EURPLN.

Inflacja w centrum uwagi

Ostatnie dni nie przyniosły znaczących zmian na rynkach. Eurodolar testował 1,1350, jednak przy braku pozytywnych danych ze strefy euro nie zdołał przebić tego oporu.

Szanse na zmianę retoryki RPP są mało prawdopodobne

Trudno jednoznacznie ocenić, na ile ostatni boom na rynku nieruchomości mieszkaniowych jest wynikiem niskich realnych stóp procentowych.

Złe wiadomości już w cenie

Złoty zdołał w ostatnich dniach wybronić się przed dalszym osłabieniem. Zmienność na rynku pozostaje jednak podwyższona, co nie pozwala ze spokojem patrzeć na pierwsze dni po majówce.

Subiektywizm ocen ryzyka inflacyjnego

Określone poglądy na politykę pieniężną nie są przejawem lekceważenia czynników ryzyka, lecz odmiennej oceny zdarzeń