Z jednej strony w najbliższym czasie krajowy rynek stopy procentowej będzie się znajdował pod pozytywnym wpływem: korzystnej sytuacji na globalnych rynkach finansowych, spadku awersji inwestorów do ryzyka, stopniowego napływu kapitału zagranicznego na polski rynek finansowy oraz wyeliminowania niepewności związanej z sytuacją finansów publicznych – w efekcie nowelizacji Ustawy budżetowej na 2009 r.
W takich warunkach należy zakładać postępującą aprecjację złotego, stymulującą popyt inwestorów zagranicznych na polskie obligacje. Ponadto przy umiarkowanych oczekiwaniach na dalsze rozluźnienie polityki pieniężnej w perspektywie do końca br. i stabilizacji w kolejnych kwartałach, można się spodziewać zwiększonego zainteresowania sektora bankowego – instrumentami krótkoterminowymi i OFE – długoterminowymi.
Z drugiej jednak strony czynnikami ograniczającymi skalę poprawy na rynku długu będą rosnące do końca br. bieżące potrzeby pożyczkowe nie tylko budżetu państwa, ale całego sektora finansów publicznych, a także niewygasłe jeszcze do końca czynniki ryzyka związane z pogłębieniem kryzysu i potencjalnego efektu domina w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ponadto we wrześniu tempa nabiorą prace nad przyszłorocznym budżetem państwa, którego konstrukcja będzie nieporównywalnie większym wyzwaniem, niż nowelizacja tegorocznej ustawy budżetowej. Prace nad budżetem mogą się stać potencjalnym impulsem do okresowego pogorszenia sytuacji na rynku finansowym i korekty wzrostowej rentowności.
[b]Z czego wynikało ostatnie wzmocnienie notowań?[/b]
W połowie czerwca ukształtowała się silna tendencja spadkowa rentowności. Kluczowymi czynnikami były: poprawa sytuacji na globalnych rynkach finansowych i spadek awersji inwestorów do ryzyka oraz stopniowy napływ kapitału zagranicznego na polski rynek i związana z tym aprecjacja złotego, a także jednoczesne wyeliminowanie niepewności dotyczącej bieżącej i przyszłej sytuacji polskich finansów publicznych.