Narodowy Bank Polski odpowiedział na wniosek banków pracujących nad porozumieniami z frankowiczami – wynika z nieoficjalnych informacji „Parkietu".
Kosztowna alternatywa
Jak pisaliśmy tydzień temu, banki zaangażowane w kredyty frankowe wysłały do członków zarządu NBP list, zwracając się o wsparcie banku centralnego w razie dojścia ugód do skutku i konieczności zawierania dużych transakcji walutowych. Głównym postulatem było to, aby NBP porozumiał ze Szwajcarskim Bankiem Narodowym i skupił od niego franki poza rynkiem. Wtedy NBP mógłby je odsprzedać polskim bankom, co pozwoliłoby im na spłacenie finansowania frankowych kredytów i zamknięcie pozycji walutowej powstałej wskutek ugód i przewalutowań. Z naszych informacji wynika, że rozmowy z NBP w tej sprawie już się toczą. Bank centralny wyznaczył osobę biorącą udział w pracach kredytodawców zainteresowanych ugodami, do których wezwała Komisja Nadzoru Finansowego.
– To duży progres, biorąc pod uwagę wsparcie NBP w tej operacji. Pokazuje, że instytucja ta jest otwarta na dialog z bankami, to pozytywna informacja – mówi jeden z bankowców, uczestniczący w pracach nad porozumieniami z frankowiczami. Według naszych informacji NBP pyta banki o to, kiedy i jak duże transakcje walutowe chcą przeprowadzić, trwają rozmowy o kwestiach technicznych takiej operacji. To może sugerować gotowość banku centralnego do pomocy.
Biuro prasowe NBP do zamknięcia tego wydania nie odpowiedziało na nasze pytania. W piątek odbędzie się natomiast konferencja prezesa Adama Glapińskiego, podczas której temat może zostać poruszony.
Z listu bankowców do NBP, do którego dotarliśmy, wynika, że zgodnie z szacowaną skalą konwersji hipotek pozycja walutowa, która może wymagać domknięcia poprzez zakup za złote waluty i zawarcie transakcji zabezpieczających (swap lub CIRS), to około 14 mld CHF oraz do 1,3 mld EUR, czyli odpowiednio 58 mld zł i 5,8 mld zł. Rozważana jest opcja z otwarciem dwóch „okien" do przeprowadzenia transakcji, m.in. z tego powodu, że banki nie są jednakowo zaawansowane w przygotowaniu porozumień (liderem wydaje się PKO BP). W grupie pracującej nad ugodami według pomysłu KNF są wszystkie banki frankowe z wyjątkiem Getin Noble Banku i Deutsche Banku Polska.