Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

Publikacja: 16.11.2018 10:37

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Kolejny duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA.

Po gwałtownej przecenie ropy naftowej w miniony wtorek, cena tego surowca powoli, ale systematycznie odrabia spadki. Obecnie notowania ropy WTI osiągnęły już poziom 57,50 USD za baryłkę, natomiast cena europejskiej ropy Brent oscyluje niewiele poniżej 68 USD za baryłkę.

Wczoraj czynnikiem, który wyhamował nieco zwyżkę cen ropy naftowej, były dane dotyczące zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Departament Energii podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły ż o 10,3 mln baryłek, docierając do poziomu 442,1 mln baryłek – najwyższego od grudnia 2017 roku. Tak duża tygodniowa zwyżka zapasów nie była natomiast notowana od lutego 2017 r. Spora część tej zwyżki wynikała z mniejszej aktywności rafinerii, co pokazały też dane o spadku zapasów benzyny i destylatów, jednak nie zmienia to ogólnej wymowy raportu. W ostatnich tygodniach wzrost zapasów ropy naftowej w USA był raczej regułą, a nie wyjątkiem.

Jednocześnie, Departament Energii poinformował o tym, że produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 100 tys. baryłek dziennie do poziomu 11,7 mln baryłek dziennie. Oznacza to osiągnięcie rekordowej produkcji ropy w USA już po raz kolejny.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dalszy wzrost wydobycia zapowiada także Rosja, a tymczasem Arabia Saudyjska oraz pozostałe kraje OPEC poważnie rozważają cięcie produkcji ropy w kartelu o 1,4 mln baryłek dziennie (co odpowiada około 1,5% całkowitej globalnej produkcji). Jednocześnie, coraz głośniej mówi się o nieporozumieniach pomiędzy USA a Arabią Saudyjską. Bliskowschodni kraj jeszcze do niedawna zwiększał produkcję ropy naftowej przy dużej zachęcie ze strony USA, więc został niemile zaskoczony udzieleniem przez Stany Zjednoczone wyłączeń z zakazu handlu irańską ropą naftową dla tak wielu krajów.

W obliczu planowanych cięć wydobycia ropy naftowej w OPEC, notowania tego surowca mają szansę na kontynuację wzrostowego odreagowania. Szybkie dotarcie do cen z przełomu września i października jest jednak mało prawdopodobne ze względu na prognozy dużej globalnej produkcji ropy w pozostałych krajach oraz obawy o popyt na ten surowiec.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Obniżone prognozy cen miedzi.

W ostatnich dniach notowania miedzi rosły, powracając tym samym ponad poziom 2,70 USD za funt w przypadku kontraktów amerykańskich. Wspomnianym wzrostom sprzyjała relatywna słabość amerykańskiego dolara w bieżącym tygodniu. Niemniej, w długoterminowej perspektywie USD pozostaje silny, a notowania miedzi utrzymują się blisko tegorocznych minimów.

Chilijska państwowa agencja Cochilco opublikowała wczoraj obniżone prognozy cen miedzi na bieżący i przyszły rok. Obecnie spodziewana jest średnia cena miedzi w 2018 r. na poziomie 2,97 USD za funt (obniżka z 3 USD za funt), a w przyszłym roku na poziomie 3,05 USD za funt (z wcześniejszej prognozy wynoszącej 3,10 USD za funt). Szef analityków Cochilco napisał, że spodziewa się utrzymywania notowań miedzi na podobnych poziomach co w ostatnich miesiącach, ale przy dużej zmienności.

Fundamenty rynku miedzi wcale nie są słabe – wraz ze wzrostem produkcji, dostrzegalny jest także wzrost popytu na ten metal. Problemem jednak pozostaje utrzymujący się konflikt handlowy USA i Chin, a także plany większej dbałości o środowisko naturalne w Chinach. To te dwa czynniki obecnie wywierają największą presję na niskie ceny miedzi.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt
Surowce i paliwa
DM BOŚ zaleca kupować akcje KGHM-u
Surowce i paliwa
Przeciąga się konkurs na członków zarządu Orlenu
Surowce i paliwa
Wyniki Grupy Kęty powyżej wstępnych szacunków
Surowce i paliwa
Jest nowy prezes JSW. Nie ma dużego doświadczenia w górnictwie
Surowce i paliwa
KGHM został ponownie uznany za 2. największego na świecie producenta srebra