REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Największy odbiorca nadal będzie kupował

PGNiG › Orlen przedłużył gazowy kontrakt.
Foto: Bloomberg

PGNiG podpisało z PKN Orlen, koncernem zgłaszającym największy w Polsce popyt na gaz ziemny, aneks do ramowej umowy na sprzedaż tego surowca. Na jego mocy dostawy będą realizowane co najmniej do końca 2022 r. Aneks zawiera też opcję przedłużenia kontraktu o kolejny rok. Szacowana wartość umowy w okresie od października 2021 r. do końca 2023 r. sięga 5,5 mld zł. PGNiG podaje, że podstawą kalkulacji formuły cenowej zawartej w kontrakcie są rynkowe notowania gazu.

– Przedłużenie współpracy między naszymi firmami potwierdza, że PGNiG oferuje konkurencyjne, rynkowe warunki współpracy w zakresie dostaw gazu ziemnego i jest najlepszym wyborem dla przemysłu – twierdzi Jerzy Kwieciński, prezes gazowniczej spółki. Dodaje, że koncern posiada zdywersyfikowany portfel dostawców surowca, dzięki czemu może zaoferować atrakcyjne warunki sprzedaży. PGNiG jest kluczowym dostawcą błękitnego paliwa dla niemal wszystkich największych firm zarejestrowanych w Polsce, zwłaszcza tych z udziałem Skarbu Państwa. Tak jest m.in. z Grupą Azoty, drugim co do wielkości krajowym konsumentem błękitnego paliwa. Producent nawozów ma długoterminową umowę z PGNiG i dziś nie szuka alternatywy. Podobnie jest z Lotosem i KGHM.

Z ostatnich danych wynika, że w grupie PGNiG spada sprzedaż gazu. W I kwartale firma uplasowała na rynku 9,9 mld m sześc. tego surowca. To o ok. 7 proc. mniej niż rok temu. To konsekwencja stosunkowo ciepłej zimy i będącego jej następstwem spadku zapotrzebowania na błękitne paliwo wykorzystywane na cele grzewcze.

Grupa kapitałowa PGNiG ma i jeszcze długo będzie mieć dominującą pozycję na polskim rynku. W tej sytuacji naturalne jest, że również import surowca odbywa się głównie za jej pośrednictwem. Koncern coraz aktywniejszy jest także w obszarze jego eksportu. Niezależnie od tego stawia na rozwój sprzedaży błękitnego paliwa w innych krajach europejskich, pozyskując surowiec na lokalnych rynkach. Grupa handluje gazem m.in. w Niemczech, Austrii, Czechach oraz Holandii. TRF

Notowania akcji na stronie:

www.parkiet.com/spolka/polskie_gornictwo_naftowe_i_gazownictwo

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA