Medycyna i zdrowie

Pure Biologics: NCBR dofinansowuje biotechnologię

Pure Biologics zawarł umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) o dofinansowanie projektu AptaMG na kwotę prawie 11 mln zł. Celem projektu AptaMG jest stworzenie filtra biomolekularnego służącego do aferezy pacjentów chorych na miastenię rzekomoporaźną (MG).
Foto: Adobestock

Zgodnie z treścią umowy o dofinansowanie całkowity koszt realizacji projektu wynosi 14,7 mln zł, a przyznana wysokość dofinansowania wynosi 10,8 mln zł. Planowany okres zakończenia i kwalifikowalności kosztów dla projektu kończy się w dniu 31 grudnia 2023 r.

Projekt AptaMG będzie rozwijany w oparciu o platformę PureApta. To stworzona przez Pure Biologics modularna platforma selekcji modyfikowanych chemicznie aptamerów. Wrocławska spółka podkreśla, że jako jedna z nielicznych w skali globalnej dysponuje tego typu technologią.

Aptamery to nowy, gorący w branży biotechnologicznej obszar naukowy. W styczniu br. AstraZeneca poinformowała o nawiązaniu współpracy z brytyjską firmą Aptamer Group w zakresie wykorzystania aptamerów do stworzenia nowych systemów transportu leków w organizmie pacjenta.

- Zgodnie z zapowiedziami portfolio naszych projektów powiększa się. Dywersyfikujemy w ten sposób ryzyka i budujemy wartość spółki – mówi dr Filip Jeleń, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes zarządu Pure Biologics S.A. – Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy w stanie wyraźnie poprawić komfort życia pacjentów chorych na miastenię rzekomoporaźną – dodaje.

Miastenia rzekomoporaźna to autoimmunologiczna, przewlekła choroba powodująca osłabienie mięśni szkieletowych. W zaawansowanych stadiach prowadzi do śmierci w wyniku zajęcia mięśni oddechowych.

W ramach projektu AptaMG Pure Biologics planuje stworzyć specjalny filtr aptamerowy wykorzystywany do zabiegu aferezy, czyli filtrowania krwi pacjenta, w trakcie którego z krwi usuwany jest czynnik chorobotwórczy.

W połowie kwietnia 2019 r. Pure Biologics poinformowała o pozyskaniu od inwestorów 10,1 mln zł brutto. Spółka chciała, by w wyniku oferty do akcjonariatu dołączyły renomowane fundusze inwestycyjne. Celem było również stworzenie takiej struktury akcjonariatu, który spełnia kryteria wymagane dla akcji notowanych na rynku głównym warszawskiej giełdy. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój leków biologicznych oraz terapeutycznych wyrobów medycznych opartych o technologie aptamerowe.

Pure Biologics to pierwsza w Polsce firma opracowująca oryginalne leki biologiczne. W ramach segmentu badań kontraktowych oferuje m.in. usługi selekcji przeciwciał na zlecenie podmiotów zewnętrznych. Ponadto Spółka opracowuje własne wyroby medyczne. Zadebiutowała na rynku NewConnect w grudniu 2018 r.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.