Medycyna i zdrowie

PFR TFI kupiło sporo nowych akcji Selvity

Inwestorzy instytucjonalni chętnie angażują się w duże firmy z branży medycznej.
Foto: materiały prasowe

PFR TFI, które należy do grupy państwowego Polskiego Funduszu Rozwoju, kupiło w ofercie publicznej dużą część akcji nowej emisji Selvity – wynika z informacji „Parkietu", potwierdzonych przez dwa niezależne od siebie źródła.

Duże zainteresowanie

Pakiet papierów nabyty przez PFR TFI nie pozwoli najprawdopodobniej na przekroczenie poziomu 5 proc. w akcjonariacie krakowskiej spółki.

Nie jest to pierwsza giełdowa inwestycja Polskiego Funduszu Rozwoju. Wcześniej fundusz PFR zainwestował w akcje Rafako. W ofercie akcji budowlana grupa, specjalizująca się w sektorze energetycznym i przemysłowym, sprzedała 42,5 mln akcji. Obecnie Polski Fundusz Rozwoju poprzez TFI posiada 12,6 mln akcji. Wszystkie te udziały zostały najprawdopodobniej kupione właśnie w emisji akcji. Walory były sprzedawane po 4 zł, co oznacza, że pakiet ten kosztował 50 mln zł.

Foto: GG Parkiet

Fundusz zarządzany przez PFR na jesieni 2017 r. wziął też udział w emisji akcji firmy WB Electronics, nienotowanej na giełdzie. Za 24 proc. akcji zbrojeniowej spółki zapłacił 128 mln zł. Środki z nowej emisji będą służyły inwestycjom w nowoczesne produkty i technologie oraz rozwój na rynkach międzynarodowych.

TFI i OFE na łowach

Przypomnijmy, że Selvita wyemitowała 2,2 mln akcji po 61 zł, czyli cenie maksymalnej. Łączna wartość oferty wyniesie więc 134,2 mln zł. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło 2 172 565, a inwestorom indywidualnym przypadło 27 435 akcji. Przed emisją kapitał zakładowy firmy dzielił się na 13,77 mln akcji.

Zarząd Selvity podkreślał, że zainteresowanie ofertą było bardzo duże. – Popyt na akcje po cenie maksymalnej jest wyraźnie wyższy niż liczba dostępnych akcji. Cieszy mnie chęć umocnienia swojej pozycji w akcjonariacie dotychczasowych inwestorów, jak również zainteresowanie zupełnie nowych funduszy – mówił cytowany w komunikacie prezes spółki Paweł Przewięźlikowski. Po emisji będzie posiadał 31,2 proc. akcji, dających 42,4 proc. głosów na walnym.

Pieniądze pozyskane od inwestorów zostaną przeznaczone na rozwój innowacyjnych leków. W ogłoszonej kilka miesięcy temu strategii spółka przewidywała, że łączne nakłady finansowe związane z planami inwestycyjnymi na lata 2017–2021 wyniosą około 390 mln zł. Inwestycje będą finansowane również ze środków własnych i dotacji.

PFR TFI, zasłaniając się ustawą o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, nie chce wyjawiać dalszych planów w zakresie potencjalnych inwestycji w spółki z branży biotechnologicznej.

Nie jest jednak tajemnicą, że zarządzający z TFI i OFE chętnie szukają inwestycyjnych okazji w tej branży. Dobrze pokazują to przykłady Selvity i Celon Pharmy. Druga z tych firm jesienią 2016 r., gdy debiutowała na głównym warszawskim parkiecie, pozyskała 245 mln zł, podczas gdy popyt był kilkakrotnie wyższy. W ubiegłym roku łączny udział OFE w akcjonariatach największych spółek z branży (Celon Pharma, Mabion, Selvita) zwiększył się.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły