Gospodarka - Świat

Największe banki zarobiły 170 mld USD

Zysk 12 największych banków z USA i z Europy sięgnął w ostatnich czterech kwartałach 170 mld USD – mówią wyliczenia agencji Bloomberga.
Foto: Bloomberg

Największy zysk osiągnął w tym czasie JPMorgan Chase. Wyniósł on 47,8 mld USD, czyli więcej niż kiedykolwiek wcześniej w okresie liczącym cztery kwartały. Na drugim miejscu znalazł się Goldman Sachs z zyskiem wynoszącym 20,2 mld USD, a na trzecim Morgan Stanley z 13,7 mld USD. Najlepszym pod tym względem europejskim bankiem był UBS, z zyskiem wynoszącym 7,6 mld USD.

Tak wysokie zyski przyczyniły się do solidnych zwyżek cen akcji wielu banków. Indeks Dow Jones U.S. Banks zyskał 59 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy a paneuropejski Eurostoxx Banks wzrósł w tym czasie o 56 proc.

Bankom sprzyja m.in. ożywienie gospodarcze. Dzięki niemu mogą one zmniejszać rezerwy na złe długi. Dziewięć największych europejskich banków w ostatnich tygodniach ogłosiło redukcję tych rezerw aż o 88 proc.

- Wszystkie banki w Wielkiej Brytanii i Europie kontynentalnym, którym dajemy ratingi, wciąż utrzymują spore rezerwy na złe długi, w związku z niepewnością. Bardziej pozytywne perspektywy dla głównych gospodarek, w tym dane z rynku nieruchomości, tworzą jednak presję na banki, by uwalniały te rezerwy – twierdzi Laurie Mayers, dyrektor zarządzająca w Moody's.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.