Giełda

Aktywna sesja w Warszawie

Początek tygodnia na warszawskim parkiecie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 1,22%. mWIG40 stracił 1,08%, podczas gdy sWIG80 zniżkował o 0,96%. Obroty na szerokim rynku wyniosły ok. 3,117 mld PLN z czego 2,58 mld przypadło na WIG20.

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Już rynek futures w trakcie sesji w Azji wskazywał że o optymizm na ostatniej sesji listopada może być trudno. Ponownie brak było  większej reakcji na doniesienia dot. szczepionki gdzie Moderna podwyższyła swoją prognozę skuteczności do 100% z 94% w zakresie ciężkich przypadków. Globalne indeksy sugerują raczej lekką realizację zysków. Ponadto „odwrócona" została tabela ostatniej siły europejskich parkietów, gdzie po kilkunastu sesjach liderowania przez Turcje, Rosję czy Polskę rynki te znalazły się dziś na końcu dziennego % zwrotu.

Lokalnie podwyższone obroty należy tłumaczyć przetasowaniami w zakresie rewizji MSCI Poland (m.in. Lotos, mBank opuszczają indeks, a wchodzi Allegro). Przez większą część sesji liderem obrotów były walory PKN Orlen. Kurs od rana spadał o ok. 5-6%, sytuacja uległa jednak zmianie po publikacji strategii spółki do 2030r., gdzie poza oczekiwanym wzrostem CAPEX'u oraz zwrotem w kierunku OZE pojawiła się deklaracją dot. dywidendy (min. 3,5 PLN na akcję) co podbiło kurs koncernu z -5% na +6%. W ślad za zwyżką podążyły również akcje Lotosu. Na trzecim miejscu w zakresie aktywności handlu były walory CD Projektu. Silna zwyżka (+7,4%) tłumaczona jest spekulacjami dot. ilości krótkich pozycji na walorze, co może skutkować tzw. short squeezem przy udanej premierze. Ponadto z zakresu mniejszych spółek warto wspomnieć o rezygnacji prezesa Biomedu-Lublin co przyczyniło się do 18% przeceny.

Z rynkowego punktu widzenia widoczne jest podtrzymanie presji na lokalne realizacje zysków. Globalne parkiety zanotowały najlepszy listopad od lat. Pozytywne informacje zdają się mieć jednak coraz mniejsze przełożenie na popyt co sugeruje lokalne spadki, również na WIG20.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.