REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Spółki energetyczne motorem zwyżek

Lekko pozytywne nastroje cały czas przeważają wśród inwestorów na warszawskim parkiecie, co pozwoliło indeksom utrzymać przewagę.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Wczesnym popołudniem indeks WIG20 był notowany ponad 0,4 proc. nad kreską, wychodząc wyraźnie ponad poziom 2200 pkt. Zakupom w Warszawie sprzyjają pozytywne nastroje na pozostałych europejskich rynkach akcji, gdzie zdecydowanie więcej do powiedzenia mają kupujący.

Piątkowa obniżka włoskiego ratingu i niepewność związana z brexitem zeszły na drugi plan w obliczu pozytywnych wiadomości z Chin. Zapowiedź ulg podatkowych przez chińskie władze, by wspomóc wzrost gospodarczy, wywołała solidne wzrosty na miejscowej giełdzie. Optymizm udzielił się też inny rynkom.

W Warszawie główną siłą napędową poniedziałkowych zwyżek są spółki energetyczne, których notowania w komplecie kontynuują ubiegłotygodniowy rajd. Liderem zwyżek w tym gronie jest PGE zyskują prawie 4 proc. Kupujący są też bardzo aktywni na papierach KGHM, wspieranych rosnącymi cenami miedzi na światowych rynkach. Z pozytywnych nastrojów nie skorzystały jedynie walory największych banków i PZU, których inwestorzy chętnie się pozbywają.

Słabsze nastoje panują w segmencie małych i średnich spółek, gdzie od rana inicjatywa należy do sprzedających. W efekcie wczesnym popołudniem na szerokim rynku w wyraźnej przewadze były taniejące walory.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA