Giełda

Kontynuacja hossy zależna od jednej instytucji?

Poranek maklerów: wtorek na GPW zaczął się neutralnie. Po 10 min handlu WIG20 spadał o 0,15 proc., mWIG40 rósł o 0,45 proc., a sWIG80 zyskiwał 0,3 proc. Jak sytuację oceniają analitycy?
Foto: Fotorzepa, Andrzej Cynka

Otoczenie: Kamil Cisowski, analityk DI Xelion

Poniedziałkowa sesja w Europie miała nadzwyczaj spokojny przebieg, choć zakończyła się słabiej niż można było rano mieć nadzieję. Pierwsze godziny handlu to powolny, ale bardzo systematyczny ruch w dół, nie mający żadnych podstaw fundamentalnych. Jedyne publikowane rano dane, lipcowa produkcja przemysłowa w strefie euro, były minimalnie lepsze od oczekiwań (4,1% m/m vs. 4,0% m/m, rewizja za ubiegły miesiąc o 0,4pp w górę). Winę za mieszane nastroje można przypisać tylko Borisowi Johnsonowi, który miał poddać pod głosowanie w parlamencie swój plan renegocjacji części umowy z UE, wywołując rozłam nawet we własnej partii. Dziś wiadomo już, że Izba Gmin zagłosowała za ustawą, otwierając drogę do kontynuacji procesu legislacyjnego dzisiaj. Główne indeksy na kontynencie oscylowały wczoraj wokół zera, WIG20 stracił 0,8%, sWIG80 0,4%, a mWIG40 symboliczne 0,01%. Najsilniejszy negatywny wpływ na główny indeks miały CD Projekt i LPP.

Bez poważniejszych momentów zawahania przebiegła pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street, S&P500 zyskało 1,3%, a NASDAQ 1,9%, zamykając się lekko powyżej poziomów z otwarcia. Jutrzejsze posiedzenie FOMC może okazać się wszystkim, czego trzeba, by rynek amerykański powrócił do trendu wzrostowego, kontrakty futures w godzinach porannych sugerują lekkie zwyżki. Dzisiejszy kalendarz obfituje w dane, ale raczej w takie, które nie mają większego wpływu na zachowanie rynku.

Najważniejsza publikacja dnia, sierpniowe informacje z chińskiej gospodarki jest już za nami. Produkcja przemysłowa w Państwie Środka wzrosła o 5,6% r/r (konsensus: 5,1% r/r), a sprzedaż detaliczna o 0,5% r/r (konsensus: 0,0% r/r), po raz pierwszy w 2020 r. osiągając dodatnią dynamikę i potwierdzając obraz, który zaczął rysować się w okresie wakacyjnym, czyli znacznie większe zaawansowanie Chin w wychodzeniu z recesji niż ma to miejsce w innych głównych globalnych gospodarkach. Juan znalazł się właśnie względem dolara na 16-miesięcznych maksimach, dając wsparcie innym walutom rynków wschodzących. Większość giełd w Azji rośnie, trochę zaskakująco traci Nikkei. Jest to zapewne efekt pierwszej od ośmiu lat zmiany na czele głównej partii, a niedługo rządu, ale zwycięzca partyjnych wyborów, Yoshihide Suga, jest niezwykle pozytywnie widziany przez komentatorów ekonomicznych i analityków inwestycyjnych, spośród których wielu twierdzi, że z perspektywy japońskiego rynku trudno o lepszą kandydaturę.

Pomimo pozytywnych nastrojów na świecie początek sesji, napięcia na kontynencie mogą mieć dalszy negatywny wpływ na europejskie rynki akcji, szczególnie gdyby któryś z wysokich przedstawicieli UE opowiedział się za konfrontacyjną reakcją na działania rządu Johnsona.

Technika: Piotr Neidek, analityk BM mBanku

MSCI Poland nadal ma problem z powrotem nad lokalne jak i średnioterminowe opory, co niekorzystnie wpływa na ocenę techniczną warszawskich indeksów. Wczoraj benchmark ten ponownie zamknął się poniżej poziomu otwarcia co może sugerować słabnącą wiarę zagranicy w dalsze wzrosty nad Wisłą a tym samym negatywnie przełożyć się na dalsze notowania WIG20. Niekorzystny układ widoczny jest na USDPLN, mianowicie podwójne dno, przełamana linia trendu spadkowego oraz lokalny overbalance zachęcają do dalszej zwyżki ww. crossu, co dodatkowo ciąży na WIG20USD. Benchmark ten w ostatnich dniach wyślizgnął się dołem z kanału wzrostowego a tym samym potwierdził sytuację techniczną panującą na WIG20.

Warszawski Indeks Giełdowy skupiający dwadzieścia największych spółek notowanych nad Wisłą, odpadł wczoraj od lokalnego oporu oddalając tym samym możliwość powrotu nad pułap 1800 punktów. Wprawdzie poziom ten nie stanowi kluczowego oporu w najbliższych dniach, jednakże jego wyłamanie w cenach close pozwoliłoby zanegować dotychczasowy scenariusz ruchu na 1660. Zasięg ten wynika z szerokości wyłamanego kanału a po wczorajszej sesji niedźwiedzie nadal mają większość argumentów w swych łapach.

WIG w poniedziałek zbudował podażową świeczkę zachodzącą na dzienną dwusetkę, wyznaczając tym samym opór na dzisiejszą sesję na wysokości 51.1k. Ewentualne zamknięcie dnia powyżej tej wartości otworzyłoby drogę na wyższe rejony wykresu, jednakże jak na razie bieżące momentum raczej nie sprzyja wzrostom. Otoczenie zewnętrzne wciąż pozostaje neutralne dla warszawskich indeksów a zbliżające się wygasanie wrześniowej serii ma prawo sparaliżować zmienność na najbliższe dni.

Fundamenty: Marcin Brendota, analityk BM Alior Banku

Początek tygodnia na krajowym rynku przyniósł niewielkie osłabienie głównych indeksów.

Gorzej zachowywały się większe spółki, wśród nich najbardziej obciążyły indeks akcje CDPROJEKT oraz LPP. Dla indeksu WIG wczorajsze notowania przez pryzmat wykresu niewiele zmieniają. Kurs pozostaje lekko poniżej średniej 15- sesyjnej. W perspektywie ostatnich 3 miesięcy jest wykazywany trend boczny o granicach ok. 49-53 tys pkt. Niezdecydowane zachowanie wczorajszych notowań – wzrostowe otwarcie i późniejszy spadek – można powiązać z nastrojami giełd zachodnioeuropejskich, które również wykazywały zbliżone zachowanie. Pewną niespodzianką może natomiast być brak reakcji na wzrostowe odreagowanie jakie miało miejsce już z początkiem sesji, czyli zazębiając się z notowaniami w Europie, na giełdach amerykańskich. Niewykluczone, że tak to właśnie potraktowano, jako jedynie odreagowanie.

W bieżących komunikatach spółek zwracamy uwagę na często przewijający się w komentarzach, z racji wysokiej zmienności i obrotów, BIOMEDLUB. Spółka opublikował wczoraj raport półroczny wykazujący blisko 7% wzrost przychodów oraz 18% wzrost zysku netto. Jak na razie mocno to kontrastuje z ponad 10-krotnym wzrostem cen akcji od początku roku, ale zgodnie z wypowiedzią prezesa prace nad lekiem na COVID-19, które stoją za rynkowym sentymentem, idą zgodnie z planem. Z kolei MABION w raporcie bieżącym poinformował o zawarciu porozumienia z australijską firmą VAXINE określające warunki dalszych umów mających na celu nawiązanie współpracy na rzecz wspólnego rozwoju, produkcji i wprowadzenia na rynek w UE szczepionki na COVID-19. Dla PKOBP pojawiają się pogłoski o możliwym przeprowadzeniu skupu akcji własnych, nie jest to jednak oficjalna komunikacja ze spółki, chociaż w sierpniu zostały wprowadzone w statucie zmiany, które to umożliwiają.

W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na odczyt wskaźnika nastrojów w niemieckiej gospodarce instytutu ZEW oraz popołudniowy raport o produkcji przemysłowej w USA. Ponadto dziś kończy się posiedzenie RPP, jednakże nie są oczekiwane zmiany w bieżącej polityce pieniężnej

Podsumowanie poniedziałkowej sesji na GPW: https://twitter.com/_ZajacPiotr/status/1305756585709522944

Podsumowanie poniedziałkowej sesji na NewConnect: https://twitter.com/_ZajacPiotr/status/1305750051319410689

Powiązane artykuły