REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

Obligacje firm, które przeceniły fundusze dłużne

Problemy funduszy z obligacjami korporacyjnymi dotyczą papierów emitowanych nie tylko przez przedsiębiorstwa, ale również banki, w tym spółdzielcze.
Foto: Fotolia

Krajowe fundusze obligacji dłużnych z końcem półrocza miały zainwestowanych 15,1 mld zł w papierach dłużnych przedsiębiorstw, a także 14,2 mld zł w obligacjach banków. Część z tych obligacji była jednak dość problematyczna.

Banki też mogą tracić

Blisko 29,3 mld zł w obligacjach korporacyjnych nie wydaje się dużą sumą w porównaniu z łącznymi aktywami funduszy dłużnych, które w połowie roku sięgały 104,5 mld zł. Samo Generali Investments TFI miało w swoich funduszach takich aktywów za blisko 6 mld zł – wynika z danych Haitong Banku. Za nim zaś plasowało się Santander TFI z 4,46 mld zł w obligacjach korporacyjnych. Do tego w funduszach Pekao TFI były papiery za blisko 4,5 mld zł, a w PKO TFI za 3,13 mld zł. W funduszach Investors TFI obligacji korporacyjnych było za ponad 2 mld zł, a w Millennium TFI za 1,51 mld zł. Oznacza to, że w rękach tych sześciu towarzystw znajdowało się niemal 74 proc. wszystkich obligacji korporacyjnych należących do krajowych TFI.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA